Informator dla cudzoziemców jest już gotowy! Można go otrzymać za darmo

Dwujęzyczny informator adresowany do mieszkających w Żorach obywateli Ukrainy jest już dostępny! Powstał po to, by ułatwić im rozpoczęcie nowego etapu w życiu oraz odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Informator jest częścią projektu pn. „Asystent międzykulturowy – wsparciem żorzan”, którego celem była pomoc przyjeżdżającym do Żor obcokrajowcom. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Żorska Strefa Przedsiębiorczości, a jego najważniejszym założeniem było powołanie pierwszego w naszym mieście asystenta międzykulturowego, którym została mieszkająca i pracująca w Żorach Ukrainka, Alla Ożyjewska-Brożyna. Jej zadaniem była szeroko rozumiana pomoc w załatwieniu formalności związanych z pracą oraz pobytem w naszym mieście. Obecnie w Żorach działa Klub „Nieobcy”, który organizuje spotkania integracyjne, prowadzi kursy języka polskiego dla cudzoziemców, a także punkt konsultacyjny dla lokalnych małych i średnich przedsiębiorców, zainteresowanych zatrudnieniem migrantów. Klub mieści się przy ul. Dworcowej 8 w Żorach, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 533 963 227.

Informator dla cudzoziemców został stworzony z myślą o ludziach przyjeżdżających po raz pierwszy do Polski i naszego miasta. Przede wszystkim dla tych, którzy na stałe chcą się związać z Żorami. Nad jego stworzeniem pracował zespół, składający się z przedstawicieli Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zarządu Budynków Miejskich, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Stowarzyszenia Żorska Strefa Przedsiębiorczości. Wydawcą jest Fundacja TEANO.

Broszura zawiera informacje o Żorach, mapę na której zaznaczone zostały m.in.: Komenda Miejska Policji w Żorach, Pogotowie Ratunkowe, Powiatowy Urząd Pracy, Miejska Biblioteka Publiczna czy siedziby żorskiego Urzędu Miasta. Ponadto znajduje się tam mnóstwo praktycznych informacji i porad, które pomogą obywatelom Ukrainy załatwić wiele spraw administracyjnych, związanych z uzyskaniem dokumentów, edukacją, zdobyciem pracy, świadczeń socjalnych czy skorzystaniem z nieodpłatnej pomocy prawnej. Na końcu znajduje się także lista najważniejszych telefonów i adresów do żorskich instytucji.

Dwujęzyczny informator dostępny jest w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Dworcowej 8, w Urzędzie Miasta Żory przy Rynku 9, instytucjach miejskich, a także w firmach zatrudniających cudzoziemców oraz umieszczony w formacie elektronicznym na stronach internetowych portalu „Żory – mój drugi dom” i na stronach partnerów projektu. Można go pobrać również klikając w linki zamieszczone poniżej.

Pobierz Informator dla cudzoziemców

Okładka informatora z dużym napisem Żory oraz napisem: Witaj w Żorach - informator dla cudzoziemców w języku polskimi i ukraińskim

Okładka informatora z dużym napisem Żory oraz napisem: Witaj w Żorach - informator dla cudzoziemców w języku polskimi i ukraińskim

Najnowsze:

Wyniki otwartych konkursów ofert nr 13/2021 i 14/2021

Rozstrzygnięto ogłoszone przez Prezydenta Miasta Żory otwarte konkursy ofert numer 13/2021 i 14/2021.

Posiedzenia Komisji Rady Miasta - kwiecień 2021

W przyszłym tygodniu przed sesją Rady Miasta Żory, na swoich posiedzeniach tradycyjnie już spotkają się radni, tworzący komisje branżowe Rady Miasta. Prezentujemy harmonogram prac komisji.

Andrzej Zieliński drugi w Biegu Kreta Hardcore! W 87 godzin przebiegł aż 376,6 km!

Niewiarygodny dystans prawie 377 km w górskim terenie pokonali uczestnicy Biegu Kreta Hardcore, który rozrywany był w tzw. Trójkącie Sudeckim, obejmującym Ślężę Śnieżkę i Śnieżnik. Jako drugi na linii mety zameldował się żorzanin Andrzej Zieliński!

Spis powszechny dotyczy także Ciebie! Każdy, kto mieszka w Polsce musi się spisać

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań już się rozpoczął i potrwa do 30 września. Obecnie jest on realizowany w pełni przy użyciu interaktywnego formularza spisowego. Warto pamiętać, że spisem objęte są wszystkie osoby mieszkające obecnie w Polsce – także obcokrajowcy. Nasze miasto przygotowało kilka udogodnień, by udział w spisie był komfortowy.

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Do 30 września 2021 roku potrwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego. 

Przed wizytą w Urzędzie Miasta Żory należy się umówić

Prosimy, by w miarę możliwości załatwiać sprawy telefonicznie, drogą pocztową lub przez Internet , korzystając z Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta, a także przez e-PUAP.

Klienci w sytuacjach wymagających osobistego stawienia się w Urzędzie Miasta Żory przyjmowani są po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu wizyty.

W przypadku spraw dotyczących: rejestracji pojazdu, prawa jazdy, dowodów osobistych oraz ewidencji ludności należy umówić się przez Internetowy System Kolejkowy

W pozostałych sprawach należy umówić się telefonicznie. 

Nie dotyczy to: zgłaszania zgonów w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz zgłaszania utraty dowodu osobistego w Wydziale Spraw Obywatelskich – te sprawy można załatwić bez wcześniejszego umawiania się.

Prosimy o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta do niezbędnego minimum. 

Dokumenty można składać w skrzynkach podawczych, ustawionych przy wejściach do budynków Urzędu Miasta. Wyłącznie w przypadku konieczności otrzymania potwierdzenia odbioru możliwe jest składanie dokumentów w biurach podawczych Urzędu Miasta.

Telefony kontaktowe do Urzędu Miasta Żory

 

 

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.