Opieka zdrowotna w Żorach – informacje

Przekazujemy informacje dotyczące obecnych zasad funkcjonowania opieki zdrowotnej w Żorach, w tym przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Szpitala Miejskiego. Prosimy w miarę możliwości o ograniczenie osobistych wizyt w przychodniach i zastąpienie ich konsultacjami telefonicznych lub skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta.

Przychodnia „Na Rondzie”

Od 13 marca 2020r. do odwołania Przychodnia „Na Rondzie” wprowadza teleporady, które zastąpić mają wizyty w przychodni. Drzwi przychodni pozostają otwarte jednakże przyjmowani będą tylko pacjenci umówieni telefonicznie na wizytę.
Nr telefonów do uzyskania teleporady:
POZ dorośli: 32 722 90 90 oraz 797 171 521
POZ dla dzieci: 32 723 18 94 oraz 797 171 519
Przypominamy, że większość spraw można załatwić przez telefon (np. receptę, skierowanie, zwolnienie ZUS ZLA).

Eskulap Sp. z o.o.

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa zostają wprowadzone nadzwyczajne rozwiązania dotyczące przyjęć pacjentów:

 • Rejestracja pacjentów tylko telefoniczna
 • Pacjentom udzielane będą teleporady w godzinach pracy przychodni
 • W sytuacji, kiedy jest to niezbędne pacjent zostanie umówiony na konkretną godzinę do lekarza i wtedy możliwe  będzie wejście do przychodni
 • Nie należy zgłaszać się po recepty – prośbę o przepisanie leków do kontynuacji leczenia należy zgłosić telefonicznie
 • Punkt szczepień i poradnia dzieci zdrowych – nieczynny
 • Punkt pobrań w przychodni – nieczynny.
 • Laboratorium w szpitalu miejskim w Żorach będzie realizować badania tylko „cito” w godz. 7:15-10:00 po godz. 10:00 izba przyjęć (też „cito”)

Nr telefonów do przychodni:
-  poradnia ogólna – 32 43 42 266; 518 721 132; 518 721 247
- poradnia dzieci chorych – 32 43 59 752; 518 721 148

Przychodnia ELMED Sp. z o.o.

Podstawową zasady kontaktu z pacjentami są teleporady, udzielane pod następującymi numerami telefonów:
- poradnia dziecięcia -  tel: 32 43 41 636,
- poradnia dla dorosłych - tel. 32 43 43 938
- teleporady - tel. 571 428 607
Do gabinetu lekarskiego trafiają pacjenci umówieni na daną godzinę. Zwolnienia lekarskie są również wystawiane po zebraniu wywiadu przez telefon.

NZOZ Medyk Sp. z o.o.

Księcia Władysława 27, 44-240 Żory,
Teleporady udzielane są pod nr tel:
- POZ pod numerem 32 43 41 355 oraz  534 378 356
- AOS pod numerem 32 43 41 355 oraz  534 378 301

NZOZ KOR-MED Lek.Sp.P Anna Arciszewska i Bogumiła Wrzoskiewicz
os. Korfantego PU-10, 44-240 Żory,
tel. 32 4343406, 
 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
teleporady udzielane są:

- lekarz POZ: czwartek w godz: 12:00 - 14:00
- pielęgniarka POZ: wtorek w godz: 10:00 - 12:00
- położna POZ: poniedziałek w godz:10:25  - 11:25 i czwartek w godz: 09:30 - 10:30
W pilnych przypadkach w godzinach pracy poradni od 8:00 - 18:00.
Istnieje możliwość uzyskania teleporady z wystawieniem e-recepty i e- zwolnienia, bez potrzeby osobistej obecności w poradni. Wystawiane są e-recepty i e-zwolnienia

Przychodnia Miejska Filia ul. Gwarków 22A
Poradnia czynna w godz. 8:00 – 16:00 ,
Poradnia udziela teleporad:
tel.: 32 44 07 688
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wizyty osobiste wyłącznie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.  

Przychodnia Miejska ul. Dąbrowskiego 20 (budynek szpitala)
Poradnia czynna w godz. 8:00 – 18:00
Poradnia udziela teleporad:
tel.: 32 43 41 248
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Wizyty osobiste wyłącznie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. 
Do 27 marca wstrzymane zostały szczepienia i bilanse.

NZOZ ALFA MED SP. Z O. O.
ul. Promienna 1
Poradnia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 18:00.
Telefony kontaktowe:

 • Poradnia ogólna - 32 434 32 72
 • Poradnia dziecięca - 32 435 55 90
 • Poradnia okulistyczna - 32 474 27 54
 • Poradnia K - 32 440 25 90

Podstawowa Opieka Zdrowotna (dorośli):
Przyjmowani będą tylko pacjenci umówieni wcześniej na wizytę telefonicznie!
W zakresie POZ można uzyskać teleporadę, w ramach której lekarz po zebraniu wywiadu udzieli informacji medycznej, wypisze e-receptę, a w sytuacji koniecznej także e-zwolnienie.
Teleporad udziela także średni personel medyczny.
E-receptę można uzyskać bez osobistej wizyty w poradni, a personel SMS-em prześle 4-cyfrowy kod potrzebny do jej realizacji w aptece.
Do dnia 27.03.2020 r. poradnia dzieci zdrowych będzie nieczynna.

NZOZ „De - Med” Sp. z o.o.
ul. Dworcowa 12      
Od 16 marca 2020 r. przychodnia „De-Med.” w Żorach będzie udzielała porad pacjentom w formie teleporad pod numerami telefonów:
- stacjonarnych - 32 434 25 60 i 32 434 23 65,
- komórkowym - 517 398 717.
Po rozmowie z lekarzem oceni on, czy Pacjent wymaga osobistej obecności w Poradni a jeżeli tak, to będzie on umówiony na wizytę na określoną godzinę, by minimalizować kontakt z innymi Pacjentami.

Uwaga! Informacje o pracy przychodni POZ będą na bieżąco aktualizowane, wraz z napływaniem informacji do Urzędu Miasta Żory.

 

Skorzystaj z Internetowego Konta Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta ułatwia pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych i udostępnia informacje o przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu i pozwala załatwić szereg spraw bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni. Dzięki IKP można:

 • poprosić lekarza, pielęgniarkę lub położną o e-receptę — zarówno po wizycie, jak i po konsultacji przez telefon - bez konieczności wizyty (jeśli w przewlekłej chorobie potrzebujesz dalszego leczenia) 
 • otrzymywać e-mailem lub SMS-em powiadomienia o przepisanych e-receptach i e-skierowaniach - by móc realizować e-recepty i e-skierowania z telefonem w ręku
 • sprawdzić i pobrać otrzymane e-recepty i e-skierowania
 • upoważnić bliską osobę do dostępu do danych, załatwiania spraw w naszym imieniu (np. do odbioru e-recepty) 
 • dowiedzieć się, gdzie możemy się leczyć
 • wyrazić zgodę na określone świadczenia zdrowotne, np. inwazyjne zabiegi chirurgiczne
 • wybrać lub zmienić lekarza, pielęgniarkę i/lub położną podstawowej opieki zdrowotnej
 • udostępnić placówce medycznej lub pracownikowi medycznemu swoje e-recepty i e-skierowania, a aptece lub punktowi aptecznemu e-recepty i informacje o lekach wykupionych na receptę.

Jak się zalogować na IKP?

Należy wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się. Nie trzeba rejestrować konta, ale żeby się zalogować, potrzebny jest elektroniczny podpis. Można wybrać jeden z kilku sposobów logowania się:

 1. Poprzez profil zaufany — po lewej znajdziesz pole do logowania za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła. Jeżeli profil zaufany zakładałeś/aś poprzez bankowość elektroniczną, to na IKP logujesz się poprzez stronę swojego banku. Na ekranie zobaczysz logotypy banków. Wybierz swój i zaloguj się jak na konto bankowe
 2. przez internetowe konto w banku, które na to pozwala — taką możliwość oferuje bank PKO BP. Jeśli masz w tym banku konto iPKO lub Inteligo, wybierz swoje konto i zaloguj się jak na konto. Przy pierwszym logowaniu musisz potwierdzić, że Twoje dane (imię, nazwisko, adres, PESEL, numer telefonu itp.) są poprawne – robisz to tak samo, jak potwierdzasz transakcje, czyli podajesz kod z karty kodów lub z SMS-a. Kiedy to zrobisz, bank utworzy Ci e-tożsamość — bezpłatny, cyfrowy odpowiednik dokumentu tożsamości
 3. poprzez e-dowód — elektroniczny dowód osobisty. Potrzebujesz do tego płatnego czytnika. Jeśli masz e-dowód, to na pewno nie potrzebujesz tego poradnika.

Jak założyć profil zaufany? 

Profil zaufany od ręki założysz (czyli potwierdzisz swoją tożsamość bez wychodzenia z domu) przez bankowość internetową. Jeśli masz konto w jednym z niżej wymienionych banków: 

— kliknij nazwę banku, zaloguj się na swoje konto, znajdź formularz zakładania profilu zaufanego, wypełnij go i wyślij bezpośrednio z konta.

Profil zaufany możesz też potwierdzić za pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej.

Jeśli Twój bank Ci tego nie umożliwia, możesz złożyć wniosek przez internet, a potem potwierdzić go w punkcie potwierdzającym (punkty potwierdzające to urzędy skarbowe, oddziały NFZ, ZUS oraz Urząd Miasta Żory).

Jak to zrobić?

 • Na stronie profilu zaufanego gov.pl wypełnij formularz i kliknij „Zarejestruj się”

Profil zaufany możesz też założyć od razu w jednym z punktów potwierdzających, nie rejestrując się przez internet. Przejdź do wyszukiwarki punktów potwierdzających.

Profil zaufany jest ważny trzy lata. Możesz go sobie przedłużyć, nim minie ten termin. Przegapisz datę? Potrzebny Ci będzie nowy profil zaufany.

Jeśli masz kłopot z założeniem profilu zaufanego, możesz skontaktować się z centrum pomocy: tel. (42) 253 54 50 (czynny pn. – pt. w godz. 7:00–18:00), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zasady obowiązujące w Szpitalu Miejskim w Żorach

 • Zakaz odwiedzin

W związku z zagrożeniem epidemicznym, wynikającym ze wzmożonej zachorowalności na choroby infekcyjne od 4 marca 2020 r. do odwołania  na terenie Szpitala Miejskiego w Żorach wprowadzony został całkowity zakaz wizyt osób odwiedzających.

Powyższy zakaz nie dotyczy oddziału pediatrycznego, gdzie u jednego pacjenta może przebywać tylko jedna zdrowa osoba - wyznaczony opiekun.

 •  Odwołane planowe zabiegi

W okresie od 9 – 29 marca 2020 r. odwołane są wszystkie planowe zabiegi na oddziale ginekologicznym i chirurgicznym. Szpital pracuje w trybie ostrego dyżuru. Pacjentki do porodu przyjmowane są normalnie.

 • Wydzielona cześć Izby Przyjęć

WAŻNE! Pacjenci, którzy w okresie ostatnich 14 dni:
-  mieli bliski kontakt z osobą u której stwierdzono zakażenie koronowirusem (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)
- pracowali  albo przebywali jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych korona wirusem
- podróżowali/przebywali w regionie, w którym utrzymuje się transmisja koronawirusa

i podejrzewają możliwość zakażenie się, muszą udać się bezpośrednio do wydzielonej części Izby Przyjęć! Nie wolno wchodzić bezpośrednio do ogólnodostępnej części Izby Przyjęć! Należy skorzystać z dzwonka umieszczonego przy drzwiach izolatki i oczekiwanie na personel medyczny.

 • Zasady bezpieczeństwa w przychodni POZ, na Izbie Przyjęć oraz podczas Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Przed wejściem do przychodni POZ, izby przyjęć oraz skorzystaniem z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej z każdym z pacjentów prowadzony jest krótki wywiad przez wideodomofon, w celu zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Prosimy o stosowania się do opisanych zasad!

Prosimy o ograniczenie wizyt w Podstawowej Opiece Zdrowotnej oraz w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej wyłącznie do przypadków uzasadnionych medycznie. Przypominamy, że lekarz rodzinny ma wgląd do elektronicznej dokumentacji medycznej i może udzielić porady telefonicznej. Wypisanie recepty na leki przyjmowane przewlekle, również może odbyć się bez wizyty.

 • Badania tylko do godz. 18:00

W związku z zakazem odwiedzin w Szpitalu Miejskim w Żorach oraz ograniczeniem ruchu przez Izbę Przyjęć, badania w medycznym laboratorium diagnostycznym oraz RTG dla osób, które nie są hospitalizowane w szpitalu, wykonywane będą wyłącznie do godziny 18:00.

 • Informacja dla pacjentek Oddziału Ginekologiczno-Położniczego

Dla zachowania zasad bezpieczeństwa pacjentki Oddziału Ginekologiczno-Położniczego powinny kierować się bezpośrednio do Położniczej Izby Przyjęć, która zlokalizowana jest przy wejściu głównym do szpitala tj. od strony ulicy Dąbrowskiego.

Uwaga! Od 12 marca 2020 r do odwołania w Szpitalu Miejskim w Żorach nie będą odbywały się porady rodzinne tj. nie ma możliwości towarzyszenia ciężarnej podczas porodu.

 • Ograniczone godziny wykonywania badań RTG

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, od 16 marca 2020 r. do odwołania badania RTG  dla osób które nie są hospitalizowane w szpitalu, wykonywane będą wyłącznie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 14:00.

 • Medyczne laboratorium diagnostyczne

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym od 13 marca 2020 r. do odwołania Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Szpitala Miejskiego w Żorach będzie wykonywać tylko badania w trybie cito na zlecenie lekarza.

Pobieranie materiału do badań oraz odbiór wyników możliwy jest w godzinach 7:15-10:00 w punkcie pobrań.

 

Najnowsze:

Ogłoszono konkursy na dyrektorów 7 placówek oświatowych w Żorach

Prezydent Miasta Żory ogłosił konkurs na stanowiska dyrektorów w siedmiu placówkach oświatowych w naszym mieście. Termin składania ofert upływa  12 marca 2021 r. o godz. 14:00, zaś zakończenie konkursów zaplanowano na 29 marca.

Żorska Akademia Koszykówki ponownie najlepsza na Śląsku!

Zawodnicy Żorskiej Akademii Koszykówki nie dali najmniejszych szans wiceliderowi tabeli z MKS Dąbrowa Górnicza i choć rozgrywki jeszcze trwają, to już teraz zapewnili sobie kolejny tytuł Mistrzów Śląska MU-14! Warto podkreślić, że podopieczni trenera Ludwika Maciejewskiego są niepokonani w tym rozgrywkach już od 4 lat, co jest najlepszym wynikiem w historii!

Zła jakość powietrza - ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 w powietrzu – 24-25.02.2021 r.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że na terenie części województwa śląskiego, w tym w Żorach wystąpił 2 poziom ostrzegania dla zanieczyszczenia powietrza. Ze względu na poziom pyłu zawieszonego PM10 jakość powietrza w Żorach jest dzisiaj zła.

Ewa Swoboda i Paweł Dzida ze złotymi medalami Halowych Mistrzostw Polski!

Biegi sprinterskie to żorska specjalność! Podczas rozgrywanych w Toruniu 65. PZLA Halowych Mistrzostw Polski na najwyższym stopniu podium stanęła dwójka podopiecznych trenerki Iwony Krupy - Ewa Swoboda oraz Paweł Dzida.

Powrót do zdrowia, powrót do pracy

Dzięki Programowi Kompleksowej Rehabilitacji osoby nieaktywne zawodowo mogą znaleźć pracę adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia. Jego celem jest aktywizacja zawodowa osób, które w wyniku choroby bądź wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub – ze względów zdrowotnych – nigdy nie pracowały, a chcą spróbować.

Przed wizytą w Urzędzie Miasta Żory należy się umówić

Prosimy, by w miarę możliwości załatwiać sprawy telefonicznie, drogą pocztową lub przez Internet , korzystając z Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta, a także przez e-PUAP.

Klienci w sytuacjach wymagających osobistego stawienia się w Urzędzie Miasta Żory przyjmowani są po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu wizyty.

W przypadku spraw dotyczących: rejestracji pojazdu, prawa jazdy, dowodów osobistych oraz ewidencji ludności należy umówić się przez Internetowy System Kolejkowy

W pozostałych sprawach należy umówić się telefonicznie. 

Nie dotyczy to: zgłaszania zgonów w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz zgłaszania utraty dowodu osobistego w Wydziale Spraw Obywatelskich – te sprawy można załatwić bez wcześniejszego umawiania się.

Prosimy o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta do niezbędnego minimum. 

Dokumenty można składać w skrzynkach podawczych, ustawionych przy wejściach do budynków Urzędu Miasta. Wyłącznie w przypadku konieczności otrzymania potwierdzenia odbioru możliwe jest składanie dokumentów w biurach podawczych Urzędu Miasta.

Telefony kontaktowe do Urzędu Miasta Żory

 

 

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.