Szpital Miejski w Żorach znalazł się na liście tzw. szpitali węzłowych, co oznacza, że będzie w nim szczepiony przeciw COVID-19 personel medyczny i niemedyczny. Szpitale węzłowe zaszczepią nie tylko swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.
Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego. Szczepieniami zostaną objęci lekarze, lekarze dentyści, felczerzy, pielęgniarki, położne, pozostałe zawody medyczne, personel administracyjny i pomocniczy pracujący w podmiotach wykonujących działalność leczniczą a także w aptekach.
Do 20 grudnia br. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym. Osoby takie powinny zadeklarować do 20 grudnia, za pośrednictwem pracodawcy lub samodzielnie, chęć zaszczepienia się w Szpitalu Miejskim w Żorach.
Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko, pesel oraz oznaczenie „pracownik medyczny / niemedyczny” należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Osoba wyrażająca chęć szczepienia powinna wraz ze swoimi danymi osobowymi przekazać zgodę na ich przetwarzanie przez MZOZ w Żorach Sp. z o.o. w procesie organizacji i realizacji szczepień.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Kto z personelu medycznego i niemedycznego może skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19?
Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia mają możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności.
Zgodnie z wytycznymi dla szpitali węzłowych w zakresie szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia oraz innych grup priorytetowych uprawnieni do otrzymania szczepienia są:
W ETAPIE 0:
- Pracownicy szpitala węzłowego,
- Pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
- pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
- Pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
- Pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Powyższe dotyczy również personelu niemedycznego, tj. administracyjnego, pomocniczego (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy, stażystów itp.) tych podmiotów, jak również z firm współpracujących z podmiotem przebywający w trybie ciągłym w podmiocie.
Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie 0, niezależnie od tego czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.
Szczegółowe informacje nt. szczepień można znaleźć w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.
Priorytety szczepień dla kolejnych grup obywateli
Etap zero: pracownicy sektora ochrony zdrowia
Etap pierwszy: pensjonariusze DPS i ZOL; osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych; służby mundurowe; nauczyciele
Etap drugi: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi; osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa
Etap trzeci: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń; powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej