Razem od 60, a nawet 70 lat! Żorskie małżeństwa świętują piękne jubileusze

Wyjątkowe jubileusze świętowały w ostatnim czasie trzy małżeństwa z Żor. Państwo Zdzisław i Adelheida Ziołowie obchodzili Diamentowe Gody, czyli 60 rocznicę ślubu, zaś Państwo Zygmunt  i Amalia Adamczykowie oraz Stanisław i Ingeborga Blascy obchodzili 70 rocznicę zawarcia małżeństwa!

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory planował zaproszenie par małżeńskich z naszego miasta, świętujących 50., 60. i 70. rocznicę pożycia na uroczyste spotkania. Z uwagi na epidemię koronawirusa do tej pory ich organizacja nie była możliwa. Nie oznacza to jednak, że zacni jubilaci nie zostali uhonorowani. W środę, 24 czerwca trzem parom wręczone zostały kosze upominkowe, bukiety róż oraz listy gratulacyjne od Prezydenta Miasta Waldemara Sochy.

Pierwszą z uhonorowanych par byli Państwo Zdzisław i Adelheida Ziołowie, którzy obchodzili 60. rocznicę pożycia małżeńskiego. 86-letni Pan Zdzisław pochodzi z miejscowości Strożyska (woj. Świętokrzyskie), ukończył studia chemiczne na Politechnice Wrocławskiej, a następnie przez 40 lat pracował w Zakładach Tworzyw Sztucznych Krywałd ERG. Pani Adelheida ma 81 lat i urodziła się w Knurowie. Z wykształcenia jest technikiem ekonomistą. Po urodzeniu drugiego dziecka zaprzestała pracy zawodowej, by zajmować się domem i rodziną. Państwo Ziołowie wzięli ślub 21 kwietnia 1960 r. w Knurowie, a od 1985 r. mieszkają w Żorach. Wychowali córkę i trzech synów. Doczekali się też wnuczki, 5 wnuków i prawnuka, a w drodze jest również prawnuczka.

70. rocznicę ślubu obchodzili w tym roku Państwo Zygmunt i Amalia Adamczykowie. Pan Zygmunt ma 92 lata i urodził się w Jankowicach, przez 40 lat pracował jako górnik w KWK Jankowice. Pani Amalia 91 lat temu urodziła się w Rogoźnej. Prowadziła gospodarstwo rolne i zajmowała się domem oraz wychowywaniem dzieci. Udzielała się społecznie i charytatywnie przy parafii św. Filipa i Jakuba w Żorach. Największą jej pasją było szydełkowanie. Państwo Adamczykowie wzięli ślub 4 lutego 1950 roku w naszym mieście i od 1952 roku mieszkają w Żorach. Wychowali trójkę dzieci: Cecylię, Helenę i Jana. Doczekali się też 10 wnuków i 20 prawnuków.

Kamienne Gody, czyli 70. rocznicę ślubu świętowali także Państwo Stanisław i Ingeborga Blascy. Pan Stanisław urodził się 97 lat temu w Orzeszu, a Pani Ingeborga ma 95 lat i pochodzi z Gliwic. Państwo Blascy wzięli ślub w Gliwicach 24 czerwca 1950 r., a w styczniu 1978 roku przeprowadzili się do Żor i bardzo związali się z naszym miastem. Mieszkają w dzielnicy Kleszczówka.

Szanownym Jubilatom gratulujemy pięknych rocznic i życzymy wiele szczęścia, zdrowia i radości na dalsze wspólne lata życia!

 

 

Najnowsze:

Zawieszenie działalności jednostek na terenie Żor przedłużone do 19 lipca

W związku z decyzją Wojewody Śląskiego, zarządzeniem z 3 lipca 2020 roku Prezydent Miasta Żory przedłużył czasowe zawieszenie działalności jednostek na terenie Miasta Żory.

Koronawirus w Żorach – stan na 7.07.2020 r.

Informujemy, że obecnie (stan na 6.07.2020 r. godz. 9:00) w Żorach 419 osób objętych jest kwarantanną. Informujemy również, że w Żorach potwierdzono 14 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że do dziś w naszym mieście potwierdzono łącznie 656 przypadki zarażenia. Z radością informujemy, że z wirusa wyleczyły się 34 kolejne osoby.

Biblioteka przenosi się do nowej siedziby

Od 6 lipca wszystkie placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach są nieczynne. Trwa etap przenoszenia zbiorów, zapełniania półek i organizacji przestrzeni w nowej siedzibie biblioteki w dawnym młynie elektrycznym przy ul. Rybnickiej 6-8.

Festiwal Smaku ponownie w Żorach, Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim!

Już w najbliższy poniedziałek, 6 lipca w naszym mieście i regionie rozpocznie się tydzień smakowitego świętowania! Od poniedziałku do piątku będzie można odwiedzić wyjątkowe restauracje i zjeść coś pysznego w promocyjnej cenie podczas Festiwalu Smaku.

Ostrzeżenie przed burzami z gradem – 2-3 lipca 2020 r.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.