Żory nie mają przed nią tajemnic! Daria Najberg z tytułem Omnibusa Żorskiego

Już po raz 42. młodzi mieszkańcy naszego miasta rywalizowali o tytuł Omnibusa Żorskiego w konkursie pn. „Co wiesz o Żorach?”, organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Miasta Żory. W tym roku w zmaganiach wzięli uczniowie z 9 żorskich szkół.

Finał imprezy tradycyjnie już rozpoczął się od wręczenie nagród dla zwycięzców i uczestników etapu drużynowego, który rozegrany został wcześniej. Nagrodę główną, czyli Puchar Prezydenta Miasta Żory wręczył osobiście Waldemar Socha w towarzystwie Marii Pałuchowskiej, Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Żory. W rywalizacji drużynowej najlepszy okazał się zespół Gimnazjum nr 1 pod opieką Joanny Lojza.

Do drugiego etapu, czyli rywalizacji o tytuł Omnibusa Żorskiego zakwalifikowało się 10 uczniów, którzy indywidualnie zdobyli największą liczbę punktów w pierwszym etapie. Wśród finalistów znaleźli się: Olivier Glos-Krawczyk, Wiktor Trzecina i Jan Neugebauer z Gimnazjum nr 1, Oliwia Baumgart , Daria Najberg i Konstancja Gdala ze Szkoły Podstawowej nr 17, Oskar Kędzierski i Joanna Solak ze Szkoły Podstawowej nr 16, Hanna Szmit ze Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Natalia Gawliczek ze Szkoły Podstawowej nr 1. Finał 42. edycji konkursu rozgrywany był w wypełnionej publicznością sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, a wśród kibiców zasiedli m.in. Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory, Daniel Wawrzyczek – Zastępca Prezydenta Miasta, Jacek Świerkocki - Radny Sejmiku Województwa Śląskiego i Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Społecznych,  Lucjan Buchalik - Dyrektor  Muzeum Miejskiego oraz Stanisław Ratajczyk - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

W II etapie finaliści kolejno odpowiadali na pytania w 10 kategoriach, wykazują się wiedzą o żorskich zabytkach, znanych żorzanach, ważnych wydarzeniach historycznych itp. Do ścisłego finału przeszli: Wiktor Trzecina, Hanna Szmit, Daria Najberg i Jan Neugebauer. Ostatecznie zwyciężyła Daria Najberg ze Szkoły Podstawowej nr 17, która w nagrodę otrzymała tytuł „Omnibusa Żorskiego”, ceramiczny medal Omnibusa oraz laptopa.

Fot. Andrzej Żabka

Najnowsze:

W Żorach startuje Uniwersytet Dziecięcy!

Fascynujące prawa fizyki i ich zastosowanie, widowiskowe eksperymenty chemiczne, podróż w przeszłość, by odkryć historię polskich Ułanów oraz tajemnicę życia i wyginięci dinozaurów – to tylko część z atrakcji, jaka będzie czekała na młodych miłośników nauki podczas zajęć Uniwersytetu Dziecięcego Wyższej Szkoły Humanitas, które już październiku rozpoczną się w naszym mieście.

Posiedzenia komisji Rady Miasta – wrzesień 2019 r.

W tygodniu poprzedzającym sesję Rady Miasta Żory na swoich posiedzeniach tradycyjnie już spotkają się radni, tworzący komisje branżowe Rady Miasta. Prezentujemy harmonogram prac komisji.

Sesja Rady Miasta – wrzesień 2019 r.

Najbliższa sesja Rady Miasta, podczas której żorscy radni spotkają się, by obradować nad ważnymi dla miasta sprawami, odbędzie się w czwartek, 26 września w sali narad Urzędu Miasta przy Rynku 9. Początek o godzinie 14:00.

Nowa figurka Żorka stanęła przed kinem „Na Starówce”

Kolejny Żorek zawitał do naszego miasta! W związku z 60-leciem kina „Na Starówce” przed jego wejściem pojawił się Żorek z rolką filmową!

Konkurs ofert nr 11/2019 w zakresie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości

Prezydent Miasta Żory ogłasza otwarty konkursu ofert nr 11/2019 na realizację w 2019 roku zadań publicznych w zakresie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.