W nowoczesnej pracowni szkolą mistrzów chemii i biologii

Liczne tytuły finalistów w ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach z biologii, chemii oraz ekologii – to sukcesy osiągnięte w ostatnich miesiącach przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Żorach. Wśród młodych mistrzów nauk przyrodniczych szczególnie wyróżnia się uczeń III klasy gimnazjum - Daniel Ściana.

Nauki przyrodnicze to specjalność uczniów SP 16. Swoje wysokie umiejętności i ogromną wiedzę regularnie potwierdzają na ogólnopolskiej arenie, biorąc udział w różnych konkursach. Sukcesy młodzieży to efekt świetnej pracy nauczycieli, korzystających z możliwości, jakie stwarza im nowoczesne Laboratorium Nauki. – Pracownia powstała w naszej szkole trzy lata temu, dzięki dużemu zaangażowaniu i wsparciu władz miasta. Dzięki temu udało się pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Powstanie Laboratorium Nauki było impulsem, który dał młodzieży szansę na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań z zakresu fizyki, chemii czy biologii - mówi Grażyna Piwowarczyk, nauczycielka chemii w Szkole Podstawowej nr 16. - Mamy wielu zdolnych uczniów. Wraz z innymi nauczycielami staramy się rozpalać w nich zainteresowanie nauką oraz poświęcać im czas, a to później przynosi efekty w postaci doskonałych wyników w konkursach - dodaje Grażyna Piwowarczyk.

W świetnie wyposażonej szkolnej pracowni wykonywane są różne doświadczenia, pokazujące młodym ludziom jak fascynujący może być świat nauki. Dzięki ciekawym lekcjom wielu uczniów zainteresowało się naukami przyrodniczymi i chcę wiązać z nimi swoją przyszłość. Jedną z takich osób jest Daniel Ściana. - Eksperymenty wykonywane na lekcjach sprawiły, że już od początku pierwszej klasy gimnazjum zainteresowałem się chemią. Pamiętam, że wrażenie zrobiło na mnie doświadczenie, w którym w wyniku reakcji mieliśmy otrzymać wodorotlenek miedzi (II) - mówi młody żorzanin. - Szybko zacząłem chodzić na kółko chemiczne i pogłębiać swoją wiedzę. Wcześniej bardzo interesowała mnie matematyka, a chemia okazała się świetnym połączeniem wiedzy oraz obliczeń - dodaje.

Zainteresowanie naukami przyrodniczymi przełożyło się na starty w licznych konkursach. W roku szkolnym 2018/2019 Daniel wziął udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Chemii. Uczeń SP 16 doskonale zaprezentował się w etapie szkolnym, a następnie rejonowym, gdzie zdobył ponad 85% możliwych punktów i jako jedyny reprezentant Żor zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. - Pytania w trzecim etapie znacznie wykraczały poza materiał, którego uczymy się w szkole. Sięgałem więc po inne książki, które pomogły mi w przygotowaniach. Szczególnie trudne były obliczenia - mówi Daniel Ściana. W przygotowaniach uczniowi pomagała Grażyna Piwowarczyk, która podczas licznych dodatkowych zajęć wyjaśniała młodemu pasjonatowi chemii interesujące go zagadnienia. - Mamy bardzo dobrych nauczycieli, którzy się nami interesują i starają się udzielić odpowiedzi na każde nasze pytanie - podkreśla Daniel Ściana. W finałowym etapie konkursu żorzanin spisał się bardzo dobrze uzyskując tytuł finalisty! Warto podkreślić, że tytuł ten otrzymują uczniowie, którzy zdobędą minimum 30% punktów, zaś by zostać laureatem trzeba zdobyć minimum 90% punktów.

W kończącym się roku szkolnym Daniel Ściana odniósł także sukcesy w konkursach związanych z ekologią. Najpierw został finalistą Turnieju Wiedzy Ekologicznej XXVI „Tygodnia Ziemi”, w którym zajął 5 miejsce w województwie, a następnie sięgnął po tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta”, w którym zajął 6 miejsce w kraju w kategorii „Junior”.  W konkursie „Eko-Planeta” świetnie zaprezentowali się także inni uczniowie SP 16. W tej samej kategorii tuż za swoim kolegą, bo na 7 miejscu uplasowała się Wiktoria Orzechowska. Natomiast w kategorii „Adept”, skierowanej do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych miejsca od 5-7 zajęły kolejno: Martyna Wituła, Kamila Obrycka oraz Klaudia Frydrych. Warto podkreślić, że w konkursie „Eko-Planeta” wzięło udział ponad 11 tysięcy uczestników z całego kraju!

- Przygotowania do startu w tych konkursach trwały właściwie przez dwa lata. W tym czasie wiele się nauczyłem oraz dowiedziałem się ciekawych rzeczy z zakresu ekologii, które można wykorzystać w codziennym życiu, by chronić środowisko. Teraz przyszły tego efekty – opowiada Daniel Ściana. - Kończę szkołę, ale chcę dalej rozwijać się w kierunku nauk przyrodniczych. Od września będę uczył się w żorskiej „Miarce”, a po maturze moim celem jest medycyna - dodaje. Daniel marzy, by w przyszłości zostać ortopedą. - To bardzo interesująca dziedzina medycyny, bo nie zajmuje się małymi cząstkami, tylko dużymi partiami ciała. Co ważne pozwala pomagać ludziom, a właśnie to chciałbym robić -  podkreśla młody żorzanin.

Daniel Ściana i jego nauczycielka, Grażyna Piwowarczyk

Daniel Ściana

 

 

 

Najnowsze:

W Żorach startuje Uniwersytet Dziecięcy!

Fascynujące prawa fizyki i ich zastosowanie, widowiskowe eksperymenty chemiczne, podróż w przeszłość, by odkryć historię polskich Ułanów oraz tajemnicę życia i wyginięci dinozaurów – to tylko część z atrakcji, jaka będzie czekała na młodych miłośników nauki podczas zajęć Uniwersytetu Dziecięcego Wyższej Szkoły Humanitas, które już październiku rozpoczną się w naszym mieście.

Posiedzenia komisji Rady Miasta – wrzesień 2019 r.

W tygodniu poprzedzającym sesję Rady Miasta Żory na swoich posiedzeniach tradycyjnie już spotkają się radni, tworzący komisje branżowe Rady Miasta. Prezentujemy harmonogram prac komisji.

Sesja Rady Miasta – wrzesień 2019 r.

Najbliższa sesja Rady Miasta, podczas której żorscy radni spotkają się, by obradować nad ważnymi dla miasta sprawami, odbędzie się w czwartek, 26 września w sali narad Urzędu Miasta przy Rynku 9. Początek o godzinie 14:00.

Nowa figurka Żorka stanęła przed kinem „Na Starówce”

Kolejny Żorek zawitał do naszego miasta! W związku z 60-leciem kina „Na Starówce” przed jego wejściem pojawił się Żorek z rolką filmową!

Konkurs ofert nr 11/2019 w zakresie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości

Prezydent Miasta Żory ogłasza otwarty konkursu ofert nr 11/2019 na realizację w 2019 roku zadań publicznych w zakresie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.