„Zielona” inicjatywa w Parku Piaskownia

Ekologiczny happening w Parku Piaskownia zgromadził prawdziwe tłumy! Na uczestników wtorkowego wydarzenia czekały m.in. warsztaty artystyczne, manualne czy sadzenie drzew.

Happening „Zielono mi” odbył się w ramach Inicjatyw Lokalnych w Kulturze prowadzonych przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach. Za pomocą happeningu inicjatorzy wydarzenia chcieli pokazać, jak żyje las, co odczuwają drzewa, jak się porozumiewają między sobą, a także jak oddziałują na człowieka. Krótki happening, w którym wzięły udział przedszkolaki i uczniowie żorskich placówek oświatowych, poprowadziły dwie aktorki – Barbara Szotek-Stonawska oraz Ewa Kus.

Ponadto w Parku Piaskownia przeprowadzono również warsztaty artystyczne i rękodzielnicze – uczestnicy mieli możliwość wspólnie tworzyć domki dla pszczół i innych owadów. Natomiast o życiu lokalnych ptaków, ich zwyczajach opowiedział ornitolog, a zaproszony pszczelarz przybliżył rolę pszczół w życiu człowieka.

Popularnością cieszyła się też audio instalacja artystyczna „Mówiące drzewo”. Każdemu przechodzącemu opowiadało historię o codziennym życiu i sytuacjach, których drzewa są świadkami.

Zwieńczeniem imprezy było sadzenie drzew w różnych częściach Parku Piaskownia, które rozpoczął Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha.

Fot. Wioleta Kurzydem

Najnowsze:

Przed nami Festiwal Nauki i Techniki Żory 2018!

Już w tym tygodniu odbędzie się finał Festiwalu Nauki i Techniki. Podczas imprezy zaplanowano m.in. pokazy, wykłady oraz warsztaty.

Kurier Żorski – nr 4/2018

W najbliższym dniach do domów i mieszkań żorzan trafi najnowszy, czwarty w tym roku numer Kuriera Żorskiego. Zachęcamy do zapoznania się z miejskim biuletynem w wersji elektronicznej.

Nowe prawo wodne sprawia, że mieszkańcy zapłacą więcej za odprowadzanie deszczówki

W związku z nowymi przepisami prawa, wprowadzonymi na szczeblu ogólnokrajowym, mieszkańcy zapłacą więcej za odprowadzanie deszczówki. Podkreślmy, że na wzroście opłat ani złotówki nie zarobi zarówno miasto, jak i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory sp. z o.o. Dodatkowe pieniądze za usługi wodne w całości wpłyną do nowopowstałego państwowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej Wody Polskie.

„Łączymy z energią” – lista osób zakwalifikowanych do projektu

Zgodnie z Regulaminem naboru wniosków i realizacji projektu „Łączymy z energią” – montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego poniżej przedstawiamy listę rankingową osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie.

Sesja Rady Miasta – maj 2018 r.

Najbliższa sesja Rady Miasta, podczas której żorscy radni spotkają się, by obradować nad ważnymi dla miasta sprawami, odbędzie się w czwartek, 24 maja w sali narad Urzędu Miasta przy Rynku 9. Rozpocznie się o godzinie 13:00.