Podwójnie złota Ewa Swoboda!

W ostatnich tygodniach Ewa Swoboda dopisała do swojego bogatego już dorobku kolejne zwycięstwa w zawodach wysokiej rangi. Żorzanka najpierw zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy do lat 23, a następnie podczas Mistrzostw Polski w Białymstoku potwierdziła, że w naszym kraju nikt nie może jej zagrozić!

Mistrzostwa Europy U23 rozgrywane były w tym roku w Polsce. Na stadionie w Bydgoszczy rywalizowali najlepsi młodzi lekkoatleci na starym kontynencie. W tym gronie nie mogło zabraknąć wychowanki UKS „Czwórki” Żory. Ewa Swoboda podczas eliminacji biegu na 100 metrów startowała w czwartej grupie i bez problemów rozprawiła się z rywalkami, z czasem 11,26 sekundy awansując do półfinału. W półfinale podopieczna Iwony Krupy znów okazała się najlepsza, przecinając linię mety z czasem 11,32 sekundy.

W finale biegu na 100 metrów żorzanka niesiona gromkim dopingiem publiczności nie dała szans przeciwniczkom i z wynikiem 11,42 sekundy sięgnęła po złoty medal Mistrzostw Europy U23! Drugie miejsce zajęła Białorusinka Kristina Cymanowska, a na najniższym stopniu podium stanęła Sina Mayer z Niemiec.

Kolejnym sprawdzianem dla młodej sprinterki z Żor był start w Mistrzostwach Polski w Białymstoku, gdzie stanęła przed zadaniem obrony wywalczonego w 2016 roku złotego medalu w biegu na 100 metrów. Ewa Swoboda zmagania rozpoczęła od eliminacji, które pewnie wygrała z czasem 11,31 sekundy. Do finałowej rywalizacji stanęło 8 najlepszych sprinterek w naszym kraju. W biegu rozgrywanym przy padającym deszczu Ewa poprawiła swój wcześniejszy wynik i z czasem 11,29 sekundy po raz kolejny potwierdziła, że w Polsce nie ma sobie równych.  Druga była Marika Popowicz-Drapała, która wbiegła na metę z czasem 11,39 sekundy, a podium uzupełniła Karolina Zagajewska (11,58 sekundy).

Wynik osiągnięty przez żorzankę jest o 0,03 sekundy gorszy od minimum na Mistrzostwa Świata, które od 4-13 sierpnia rozegrane zostaną w Londynie. Wszystko wskazuje jednak na to, że podopieczna trenerki Iwony Krupy wystąpi podczas tej imprezy.