Asystent Międzykulturowy wspiera nowych mieszkańców Żor z Ukrainy i Europy Wschodniej

W  Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych powstał punkt informacyjny dla cudzoziemców przyjeżdżających do naszego miasta - w szczególności z Ukrainy i państw Europy Wschodniej -  i chcących zamieszkać oraz pracować zawodowo w Żorach. Wsparcie nowym mieszkańcom zapewnia Asystent Międzykulturowy, którym jest Alla Ożyjewska-Brożyna - żorzanka pochodzenia ukraińskiego, tłumaczka oraz koordynatorka projektów integracyjnych.

Decyzję o utworzeniu przy ŻCOP punktu dla nowych mieszkańców przyjeżdżających do Żor ze wschodu podjął Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha,  po przeprowadzeniu w naszym mieście  jesienią 2020 roku pilotażowego projektu pn. „Asystent Międzykulturowy – wsparciem dla żorzan”, zrealizowanego przez stowarzyszenie Żorska Strefa Przedsiębiorczości. Projekt ten był odpowiedzią na zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie zgłoszone przez samych cudzoziemców oraz przez przedstawicieli instytucji miejskich, mających styczność z przyjezdnymi.

- Jesteśmy przekonani, że tworzenie sprzyjającej polityki migracyjnej w mieście, między innymi poprzez wsparcie przez Asystenta Międzykulturowego komunikacji przedstawicieli instytucji miejskich z cudzoziemcami  przyczyni się do właściwego włączenia społecznego i łatwiejszej asymilacji nowych mieszkańców Żor – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Do głównych zadań Asystenta Międzykulturowego należą:
- przeprowadzenie konsultacji dla obcokrajowców, osób przyjezdnych, mających problem
z porozumiewaniem się w języku polskim oraz osób zainteresowanych współpracą, nawiązaniem kontaktu i zatrudnieniem pracowników zza granicy bezpośrednio na firmę;
- kontaktowanie się z urzędami oraz instytucjami miejskimi w celu pozyskania informacji dot. pytań cudzoziemców oraz osób, mających problemy z porozumiewaniem się w języku polskim;
- pomoc obcokrajowcom w wypełnieniu dokumentów urzędowych, CV w języku polskim etc.;
- towarzyszenie żorskim cudzoziemcom w urzędach oraz instytucjach miejskich, szkołach, przedszkolach, przychodniach, przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych, oraz pomoc w załatwianiu spraw urzędowych wraz z tłumaczeniem ustnym;
- wsparcie adaptacyjne oraz informacyjne rodziców oraz dzieci cudzoziemskich w żorskich szkołach, kontakt z dyrekcją szkół;
- informowanie o integracyjnych inicjatywach na rzecz migrantów w mieście Żory i okolicy;
- tłumaczenie krótkich komunikatów informacyjnych, przekazanych przez Urząd Miasta oraz instytucje miejskie, skierowanych w tym do cudzoziemców.
- wsparcie we włączeniu społecznym cudzoziemców.

Punkt konsultacyjny mieści się w Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych
na os. Sikorskiego 52, w Żorach.

Ze względu na specyfikę działania Asystenta Międzykulturowego, która wymaga pracy w terenie, prosimy w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny w celu dalszego załatwienia sprawy  pod numerem tel. 530 330 219 (rozmowa w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim), e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 Grafika ilustracyjna. Na zdjęciu mężczyzna oraz kobieta przy laptopie. Napis: Asystent Międzykulturowy Punkt Konsultacyjny oraz dane kontaktowe podane w tekście.

Grafika ilustracyjna. Na zdjęciu mężczyzna oraz kobieta przy laptopie. Napis: Asystent Międzykulturowy Punkt Konsultacyjny oraz dane kontaktowe podane w tekście.

 

Najnowsze:

Wyniki otwartych konkursów ofert nr 13/2021 i 14/2021

Rozstrzygnięto ogłoszone przez Prezydenta Miasta Żory otwarte konkursy ofert numer 13/2021 i 14/2021.

Posiedzenia Komisji Rady Miasta - kwiecień 2021

W przyszłym tygodniu przed sesją Rady Miasta Żory, na swoich posiedzeniach tradycyjnie już spotkają się radni, tworzący komisje branżowe Rady Miasta. Prezentujemy harmonogram prac komisji.

Andrzej Zieliński drugi w Biegu Kreta Hardcore! W 87 godzin przebiegł aż 376,6 km!

Niewiarygodny dystans prawie 377 km w górskim terenie pokonali uczestnicy Biegu Kreta Hardcore, który rozrywany był w tzw. Trójkącie Sudeckim, obejmującym Ślężę Śnieżkę i Śnieżnik. Jako drugi na linii mety zameldował się żorzanin Andrzej Zieliński!

Spis powszechny dotyczy także Ciebie! Każdy, kto mieszka w Polsce musi się spisać

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań już się rozpoczął i potrwa do 30 września. Obecnie jest on realizowany w pełni przy użyciu interaktywnego formularza spisowego. Warto pamiętać, że spisem objęte są wszystkie osoby mieszkające obecnie w Polsce – także obcokrajowcy. Nasze miasto przygotowało kilka udogodnień, by udział w spisie był komfortowy.

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Do 30 września 2021 roku potrwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego. 

Przed wizytą w Urzędzie Miasta Żory należy się umówić

Prosimy, by w miarę możliwości załatwiać sprawy telefonicznie, drogą pocztową lub przez Internet , korzystając z Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta, a także przez e-PUAP.

Klienci w sytuacjach wymagających osobistego stawienia się w Urzędzie Miasta Żory przyjmowani są po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu wizyty.

W przypadku spraw dotyczących: rejestracji pojazdu, prawa jazdy, dowodów osobistych oraz ewidencji ludności należy umówić się przez Internetowy System Kolejkowy

W pozostałych sprawach należy umówić się telefonicznie. 

Nie dotyczy to: zgłaszania zgonów w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz zgłaszania utraty dowodu osobistego w Wydziale Spraw Obywatelskich – te sprawy można załatwić bez wcześniejszego umawiania się.

Prosimy o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta do niezbędnego minimum. 

Dokumenty można składać w skrzynkach podawczych, ustawionych przy wejściach do budynków Urzędu Miasta. Wyłącznie w przypadku konieczności otrzymania potwierdzenia odbioru możliwe jest składanie dokumentów w biurach podawczych Urzędu Miasta.

Telefony kontaktowe do Urzędu Miasta Żory

 

 

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.