Budżet miasta na 2019 rok uchwalony jednogłośnie

Podczas sesji Rady Miasta Żory, która odbyła się w czwartek, 20 grudnia żorscy radni jednogłośnie uchwalili budżet miasta na 2019 rok. Na przyszły rok zaplanowano wiele ciekawych przedsięwzięć, przeznaczają rekordowe 100 milionów złotych na wydatki inwestycyjne!

Projekt budżetu miasta Żory na 2019 roku został sporządzony przez Prezydenta Miasta, a następnie radni wchodzący w skład Rady Miasta zapoznali się z nim szczegółowo podczas prac komisji, gdzie mogli wnosić swoje uwagi i spostrzeżenia. Podczas sesji Rady Miasta Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory podkreślał dobrą współpracę z radnymi podczas tworzenia projektu budżetu, zaznaczając przy tym, że udało się w nim uwzględnić zdecydowaną większość zgłoszonych przez nich propozycji.

Zakładane dochody  miasta w 2019 roku to 393 783 795,97 , natomiast wydatki oszacowano na 408 433 795,97 . Co ważne, planowane  dochody bieżące gminy wyniosą 317 583 064 , a wydatki bieżące 307 826 599 zł, co pozwoli na osiągnięcie nadwyżki operacyjnej w wysokości ponad 9,7 mln zł.

Wśród przyszłorocznych wydatków najwięcej środków przeznaczonych zostanie na działy: oświata i wychowanie, rodzina (w tym program Rodzina 500+) oraz gospodarka komunalna i ochrona środowiska. W budżecie miasta zaplanowano także wiele ważnych i ciekawych inwestycji.

Miasto nadal będzie inwestowało w poprawę warunków do nauki w szkołach i przedszkolach. Jedną z najważniejszych przyszłorocznych inwestycji będzie budowę szkoły w dzielnicy Rogoźna - a ten cel w budżecie zabezpieczono aż 11,1 mln zł. Dzieci będą mogły rozpocząć naukę w nowej części szkoły już od września 2019 roku, zaś wszystkie prace związane z modernizacją budynku potrwają do końca 2019 roku.

W przyszłym roku rozpocznie się też budowa stadionu lekkoatletycznego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie przy ZS nr 6. W przyszłorocznym budżecie zabezpieczono na ten cel 2 423 000 zł. Warto przypomnieć, że miasto pozyskało na budowę stadionu dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 3,5 mln zł.

Świetne warunki do aktywności fizycznej będą mieli niedługo także uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żorach. Na budowę hali sportowej przy „Miarce” w budżecie miasta zabezpieczono ponad 2 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w latach 2019-2020.

Ważną pozycją w miejskim budżecie jest też kontynuacja budowy nowoczesnego centrum przesiadkowego przy ul. Męczenników Oświęcimskich w ramach projektu „Mobilni Żorzanie – systemowe rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej”. Na ten cel przeznaczono prawie 8,5 mln zł. Warto przypomnieć, że ten projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 5 615 139,10 zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

W nadchodzącym roku kontynuowane będą też inne, już rozpoczęte inwestycje, realizowane przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej, takie jak: rewitalizacja dworca PKP (767 437 zł), renowacja murów obronnych i stworzenie przy nich amfiteatru (1 592 419 zł) oraz przebudowa dawnego młyna elektrycznego na nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej (2 219 453 zł).

W miejskim budżecie zabezpieczono także 1 440 000 zł na modernizację źródeł ciepła w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla miasta Żory oraz zarezerwowano 1 933 000 zł z przeznaczeniem na Budżet Obywatelski. Nie zabraknie również inwestycji drogowych, a jedną z nich będzie remont wiaduktu na ul. Nowopszczyńskiej.

 

 

Najnowsze:

Sesja Rady Miasta – sierpień 2019 r.

Najbliższa sesja Rady Miasta, podczas której żorscy radni spotkają się, by obradować nad ważnymi dla miasta sprawami, odbędzie się w czwartek, 29 sierpnia w sali narad Urzędu Miasta przy Rynku 9. Początek o godzinie 14:00.

Duże zmiany w funkcjonowaniu MZK od 1 września!

Zmienione trasy i oznaczenia linii, a także wprowadzenie kolorowych stref przepływu pasażerów – takie zmiany już od 1 września czekają pasażerów korzystających z autobusów Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Wszystko po to, by rozkład jazdy autobusów był bardziej przejrzysty i dostosowany do potrzeb podróżnych.

Posiedzenia komisji Rady Miasta – sierpień 2019 r.

W najbliższych dniach radni wchodzący w skład komisji branżowych Rady Miasta Żory spotkają się na posiedzeniach, by omówić sprawy ważne dla funkcjonowania naszego miasta. Prezentujemy harmonogram prac komisji.

Rycerskie starcia w Żorach! Przed nami Civitas Sari

Walki ciężko i lekkozbrojnych, zmagania łuczników i kramy prezentujące średniowieczne rzemiosło, to tylko niektóre z atrakcji turnieju rycerskiego Civitas Sari, który odbędzie się w naszym mieście.

Skorzystaj z bezpłatnych badań oczu

Aż 200 mieszkańców naszego miasta może w tym roku skorzystać z darmowych badań wykrywania zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem (AMD) oraz ocznych powikłań cukrzycy w aspekcie ich wykrywalności w oparciu o analizę lekarską fotografii barwnej dna oka.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.