Żory świętowały 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

W minioną niedzielę, 11 listopada oczy całego świata skierowane były na Polskę. Świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji także w Żorach odbyły się oficjalne uroczystości oraz liczne wydarzenia towarzyszące w patriotycznym duchu.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 roku, po 123 latach zaborów. W tym roku święto to miało szczególny wymiar, ponieważ minęło równo 100 lat, od kiedy nasz kraj znów stał się niepodległy i wrócił na mapę Europy.

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia hołdu bohaterom, którym zawdzięczamy suwerenność naszego kraju. Władze miasta na czele z Waldemarem Sochą – Prezydentem Miasta Żory, Danielem Wawrzyczkiem – Zastępcą Prezydenta Miasta, Piotrem Kosztyłą – Przewodniczącym Rady Miasta oraz Anną Ujmą, Jackiem Świerkockim i Bronisławem Puchnickim – Pełnomocnikami Prezydenta Miasta, a także przedstawiciele służb mundurowych, miejskich instytucji, stowarzyszeń i organizacji działających w Żorach złożyli kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Szeptyckiego oraz pod Pomnikiem Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej przy ul. Klimka. Następnie w kościele pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

W obchody włączyli się także harcerze, którzy przy ul. Klimka zorganizowali swój apel, prowadzony przez Hufiec ZHP Żory im. hm. Władysława Drobnego. Kolejnym akcentem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę był I Żorski Bieg Biało-Czerwony. Punktualnie o godzinie 11:11 około 440 uczestników pobiegło uliczkami starego miasta, tworząc biało-czerwoną „żywą flagę”. Po biegu specjalne odznaczenie odebrał Arkadiusz Stanula – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żorach. W obecności przedstawicieli władz miasta, a także Śląskiego Wicekuratora Oświaty Dariusza Domańskiego został nagrodzony srebrną odznaką za zasługi dla sportu, przyznaną przez Ministra Sportu i Rekreacji.

W samo południe uczestnicy biegu oraz zgromadzona publiczność włączyli się w ogólnopolską akcję pn. „Niepodległa do hymnu!”, wspólnie śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego”. Muzycznych akcentów nie zabrakło także po południu. Na żorskim rynku mieszkańcy mogli śpiewać pieśni patriotyczne wspólnie z Voce Segreto, Magic Voice i Małą Sceną Piosenki pod dyr. Dagmary Świtacz i Andrzeja Marcińca, zaś w kinie „Na Starówce” odbył się niepodległościowy koncert Janusza Radka.

Już od kilkunastu lat żorską tradycją, związaną z Narodowym Świętem Niepodległości są Otwarte Zawody Strzeleckie, organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Urzędem Miasta Żory. W tym roku w zawodach rozgrywanych na terenie leśnej strzelnicy „Dębina” wzięły udział aż 263 osoby. Nazwiska zwycięzców można znaleźć na stronie internetowej www.mosir.zory.pl.

Filmowa relacja z obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor: Wojciech Bęczarski

 

Fotorelacja – Mateusz Malaca ZEVO

 

Najnowsze:

Duże zmiany w funkcjonowaniu MZK od 1 września!

Zmienione trasy i oznaczenia linii, a także wprowadzenie kolorowych stref przepływu pasażerów – takie zmiany już od 1 września czekają pasażerów korzystających z autobusów Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Wszystko po to, by rozkład jazdy autobusów był bardziej przejrzysty i dostosowany do potrzeb podróżnych.

Posiedzenia komisji Rady Miasta – sierpień 2019 r.

W najbliższych dniach radni wchodzący w skład komisji branżowych Rady Miasta Żory spotkają się na posiedzeniach, by omówić sprawy ważne dla funkcjonowania naszego miasta. Prezentujemy harmonogram prac komisji.

Rycerskie starcia w Żorach! Przed nami Civitas Sari

Walki ciężko i lekkozbrojnych, zmagania łuczników i kramy prezentujące średniowieczne rzemiosło, to tylko niektóre z atrakcji turnieju rycerskiego Civitas Sari, który odbędzie się w naszym mieście.

Skorzystaj z bezpłatnych badań oczu

Aż 200 mieszkańców naszego miasta może w tym roku skorzystać z darmowych badań wykrywania zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem (AMD) oraz ocznych powikłań cukrzycy w aspekcie ich wykrywalności w oparciu o analizę lekarską fotografii barwnej dna oka.

Ostrzeżenie przed burzami z gradem – 20 sierpnia 2019 r.

Biuro Prognoz Meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że dziś w Żorach mogą wystąpić burze z gradem. 

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.