Ucz się w Żorach - poznaj ofertę szkół średnich!

Przed młodymi ludźmi, kończącymi naukę w gimnazjum czas bardzo ważnych decyzji, czyli wyboru przyszłej ścieżki kształcenie. Uczniowie, którzy nie wiedzą jeszcze jaką szkołę wybrać, powinni wziąć udział w Targach Edukacyjnych.

Podczas Targów Edukacyjnych, które odbędą się w środę 21 marca zaprezentowana zostanie oferta edukacyjna żorskich szkół ponadgimnazjalnych. Będzie można bliżej poznać kierunki kształcenia w następujących szkołach:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki oraz Technikum nr 4 (Zespół Szkół Ogólnokształcących);
- II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz Technikum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera (Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera);
- III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta oraz Liceum Plastyczne (Zespół Szkół nr 3);
- Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika;
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Targi będą nie tylko doskonałą okazją do zapoznania się z kierunkami kształcenia oferowanymi przez żorskie szkoły, ale też do rozmowy z uczniami i nauczycielami, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące gimnazjalistów pytania i pomogą im w wyborze przyszłej szkoły. Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 8:30–15:00 w siedzibie CKZiU na os. Księ­cia Wła­dy­sła­wa 28 w Żorach. Dodatkowo, tego samego dnia, we wszystkich żorskich szkołach średnich zaplanowano Dni Otwarte, podczas których będzie można lepiej poznać poszczególne placówki, zajrzeć do sal lekcyjnych i pracowni.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą żorskich szkół.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach

Dane teleadresowe
adres: os. Księcia Władysława 28, 44-240 Żory
telefon: 32 43 45 366
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona internetowa: www.ckziu.zory.pl

Technikum nr 3

Szkoła posiada nowoczesne pracownie i sale multimedialne, w tym: pracownię przemysłu mody, organizacji reklamy, obsługi gości, pracownię gastronomiczną, fryzjerską i sprzedaży. Uczniowie mogą rozwijać się poprzez udział w atrakcyjnych ofertach staży zagranicznych, projektach, a także w działających w różnego rodzaju kołach zainteresowań, takich jak: chór i koło gitarowe, koło wędkarskie i inne.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego współpracuje z uczelniami, m.in. z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach. Szkoła charakteryzuje się wysoką zdawalnością egzaminów zawodowych.

Planowane oddziały klasy I w roku szkolnym 2018/2019 (klasy maksymalnie 25-osobowe)

 • technik przemysłu mody – kreowanie wizerunku
 • technik organizacji reklamy - fotografia i produkcja medialna
 • technik żywienia i usług gastronomicznych – dietetyka i fitness
 • technik usług fryzjerskich – kreowanie wizerunku
 • technik handlowiec - small business
 • kelner – NOWOŚĆ!

We wszystkich klasach przedmioty rozszerzone: historia i geografia, przedmiot uzupełniający: ekonomia w praktyce, języki obce: angielski i francuski, miesięczna praktyka zawodowa w klasie trzeciej.

Branżowa Szkoła I Stopnia

Jest to jedyna branżowa szkoła I stopnia w Żorach (dawniej Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1), z szeroką ofertą zawodów. Uczniowie w ramach efektywnej nauki zawodu mogą uczestniczyć w płatnych praktykach u pracodawcy, ponadto szkoła współpracuje z Cechem Rzemiosł Różnych w Żorach, Żorską Izbą Gospodarczą, Tenneco Automotive Polska oraz z lokalnymi pracodawcami.  Najlepsi uczniowie po każdym semestrze  otrzymują  stypendia firmy Nifco Korea Poland.

Planowane oddziały klasy I w roku szkolnym 2018/2019

 • fryzjer
 • kucharz
 • mechanik pojazdów samochodowych
 • ślusarz
 • mechatronik
 • sprzedawca
 • piekarz/cukiernik
 • magazynier-logistyk – NOWOŚĆ!
 • w innych zawodach w klasie wielozawodowej.

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

Szkoła pozwala na zdobycie wykształcenia średniego - bezpłatnie i zaocznie w 2 lub 3 lata,  bez rezygnacji z pracy i codziennych obowiązków. Zajęcia odbywają się co drugi weekend – w soboty i niedziele. Dogodna lokalizacja przekłada się na łatwy dojazd, a przy szkole znajduje się parking. Absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej przyjmowani są automatycznie do klasy II.

Planowane oddziały klasy I w roku szkolnym 2018/2019 (klasy maksymalnie 25-osobowe)

 • klasa 1 – semestr pierwszy (absolwenci gimnazjum)
 • klasa 2 – semestr trzeci (absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej)

Przedmioty rozszerzone: wiedza o społeczeństwie i geografia, przedmiot uzupełniający: historia i społeczeństwo, język obcy: angielski.

 

Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach

Dane teleadresowe
adres: ul. Boryńska 2, 44-240 Żory   
telefon: 32 43 42 076 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona internetowa: www.zs2zory.pl    

Zespół Szkół nr 2 im ks. prof. J. Tischnera w Żorach kształci uczniów II LO
i Technikum nr 2. Wszystkie zajęcia w szkole odbywają się w pracowniach zawodowych, chemicznych, biologicznych, komputerowych, multimedialnych, fotograficznych i fototechnicznych wyposażonych w profesjonalny sprzęt. W szkole prowadzonych jest aż 9 programów innowacyjnych.

II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. J. Tischnera

Szkoła posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę, kształci nowocześnie i dobrze przygotowuje do egzaminu maturalnego. Stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju uczniów i ich zainteresowań, wspierając proces kształcenia dodatkową ofertą edukacyjną w formie kół przedmiotowych, zajęć dodatkowych, warsztatów i grup artystycznych. Szkoła stwarza też możliwości realizowania się uczniów w działalności charytatywnej i stałej pracy w formie wolontariatu.

Planowane oddziały klasy I w roku szkolnym 2017/2018 (klasy max 25 osobowe)

 • Klasa o profilu biologiczno-chemicznym (analityczno-badawcza) z elementami dietetyki z rozszerzeniem z chemii, biologii i języka angielskiego. Języki obce: angielski i niemiecki. Zajęcia dodatkowe z analityki badawczej, dietetyki oraz wiedzy o żywieniu w nowoczesnym laboratorium chemicznym i biologicznym.
 • Klasa medialno-prawna z elementami kryminalistyki z rozszerzeniem z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i języka angielskiego. Języki obce: angielski i francuski. Zajęcia dodatkowe z kryminalistyki i dziennikarstwa z fachowcami w tej dziedzinie.

Technikum nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera

Szkoła z 40-letnią tradycją, profesjonalną kadrą pedagogiczną w zakresie  przygotowania zawodowego, nowoczesnymi pracowniami oraz wysokimi osiągnięciami w konkursach i olimpiadach (m.in. uczniowie wielokrotnie zdobyli tytuły finalistów i laureatów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej w Poznaniu, Olimpiadzie Logistyczno-Spedycyjnej  w Gdańsku, czy Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Euklides”). Uczniowie mają możliwość odbycia praktyk m. in. w  Leroy Merlin Żory, Makro Rybnik, Castorama Żory, Urzędzie Miasta Żory, Urzędzie Skarbowym w Żorach, hotelach, biurach podróży, studiach fotograficznych, u żorskich i ościennych przedsiębiorców, w ramach projektów unijnych oraz według indywidualnych potrzeb ucznia. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawują Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jest to jedyna szkoła objęta patronatem Żorskiej Izby Gospodarczej. Uczniowie mają możliwość wyjazdu na staże zagraniczne i odbywania praktyk np. we Włoszech, Anglii i na Węgrzech.

Planowane oddziały klasy I w roku szkolnym 2017/2018 (klasy maksymalnie 25-osobowe)

 • Technik logistyk z możliwością wyboru zajęć dodatkowych obejmujących elementy logistyki wojskowej z rozszerzeniem z matematyki i języka angielskiego. Języki obce: angielski, niemiecki lub rosyjski.
 • Technik ekonomista z elementami zarządzania małą firmą z rozszerzeniem z matematyki i wiedzy o społeczeństwie. Języki obce: angielski i niemiecki. Istnieje możliwość ukończenia certyfikowanego kursu obsługi kas fiskalnych.
 • Technik hotelarstwa z elementami obsługi kelnerskiej z rozszerzeniem z geografii i języka angielskiego. Języki obce: angielski i francuski. Zajęcia dodatkowe z możliwością certyfikacji obsługi kelnerskiej, kursu baristy, sommeliera, serwisu specjalnego oraz zajęcia dodatkowe dla chętnych z języka hiszpańskiego lub włoskiego.
 • Technik obsługi turystycznej z elementami odnowy psychosomatycznej w SPA & Wellness pod patronatem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach z rozszerzeniem z geografii i języka angielskiego. Języki obce: angielski i włoski. Zajęcia dodatkowe z możliwością uzyskania certyfikatu: pilota wycieczek, animatora czasu wolnego oraz dla chętnych zajęcia z języka hiszpańskiego lub włoskiego.
 • Technik fotografii i multimediów - klasa dziennikarsko-filmowa z rozszerzeniem z języka polskiego i języka angielskiego. Języki obce: angielski i rosyjski. Zajęcia dodatkowe z technik filmowania i podstaw tworzenia filmów, tworzenia materiałów multimedialnych na potrzeby współczesnych mediów. Istnieje możliwość ukończenia kursu operatora dronów. Pracownie multimedialne wyposażone są w nowoczesne drony wykorzystywane do pracy na zajęciach z uczniami.
 • Technik Eksploatacji Portów i Terminali - specjalista transportu i spedycji z rozszerzeniem z matematyki i języka angielskiego. Języki obce: angielski i niemiecki. Kierunek przygotowuje również indywidualnie chętnych uczniów z zakresu obsługi urządzeń ładunkowych - praca w sektorze budowlanym jako operator sprzętu.

Szkoła posiada certyfikat „Innowacyjna szkoła zawodowa na rynku pracy”. W rankingu Najlepszych Techników w Polsce PERSPEKTYWY otrzymała w 2017 Brązową Tarczę zaś w 2018 roku Srebrną Tarczę. Szkoła realizuje liczne projekty unijne np.:
Erasmus+ - Nowe doświadczenia - moją przyszłością. Projekt przewidziany dla technika ekonomisty, technika logistyka i technika eksploatacji portów i terminali (wyjazdy na staże zagraniczne do Anglii)
Erasmus+ - Inwestuję w siebie - inwestuję w przyszłość. V edycja (przy współpracy
z Żorską Izbą Gospodarczą) projekt przewidziany dla fototechników, techników obsługi ruchu turystycznego i hotelarzy (wyjazdy na staże zagraniczne do Włoch i na Węgry)

Erasmus+ - Redy, steady, work! Skierowany do uczniów i nauczycieli, dotyczący partnerstwa strategicznego i współpracy szkół – Hiszpania, Chorwacja, Luksemburg i Grecja.

 

Zespół Szkół nr 3 w Żorach

Dane teleadresowe
adres: os. Sikorskiego 52, 44-240 Żory        
telefon: +48 601 165 548      
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strony internetowe: www.zs3zory.aplus.pl, www.plastykzory.pl

III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta

Szkoła posiada bogatą bazę sportową składającą się z dwóch sal gimnastycznych, hali treningowej, siłowni, kompleksu boisk sportowych „Orlik”. Ponadto w szkole znajduje się profesjonalne laboratorium chemiczne, pracownia fonetyczna, a sale lekcyjne wyposażone są w tablice interaktywne bądź zestawy multimedialne. Szkoła osiąga dobre wyniki egzaminu maturalnego, a 85% absolwentów kontynuuje naukę na uczelniach wyższych. Jest to szkoła przyjazna uczniowi co przekłada się na regularne wspólne wędrówki po górach, spotkania z przyjaciółmi z Klubu Herbertowskich Szkół i współpracę z rówieśnikami z całej Europy w ramach programów Erasmus+. Siatkarze to aktualni mistrzowie Polski Juniorów i brązowi medaliści Mistrzostw Polski Młodzików.

Planowane oddziały klasy I w roku szkolnym 2018/2019 (klasy maksymalnie 25-osobowe)

 • Klasa o profilu policyjno–prawnym: przedmioty rozszerzone: historia, wiedza o społeczeństwie, przedmioty uzupełniające: podstawy prawa, wiedza o Policji, samoobrona, języki obce: angielski, francuski lub niemiecki.
 • Klasa o profilu ratownictwo medyczne: przedmioty rozszerzone: biologia, chemia, przedmioty uzupełniające: pierwsza pomoc przedmedyczna, języki obce: angielski, włoski lub niemiecki.
 • Klasa o profilu piłka siatkowa mężczyzn (KS „Jastrzębski Węgiel”) klasa mistrzostwa sportowego: przedmioty rozszerzone: matematyka, język angielski, przedmioty uzupełniające: piłka siatkowa.

Liceum Plastyczne

Liceum plastyczne jest czteroletnią szkołą artystyczną przygotowującą do zewnętrznego egzaminu maturalnego i kończącą się egzaminem dyplomowym w zawodzie „plastyk”, który uprawnia ucznia do wykonywania zawodu ze swojej specjalizacji. Umożliwia kontynuowanie edukacji na wszystkich kierunkach artystycznych związanych ze sztukami pięknymi oraz na kierunkach architektonicznych. Zajęcia artystyczne odbywają się w bogato wyposażonych pracowniach: rzeźby, ceramiki, malarstwa, fotografii artystycznej oraz projektowania, gdzie uczniowie mają do dyspozycji wszelkiego rodzaju nowoczesny sprzęt z profesjonalnym oprogramowaniem. Szkoła bierze udział w plenerach, wystawach, warsztatach oraz przeglądach artystycznych. Uczniowie prezentują swoje prace podczas corocznego wernisażu.

Planowany oddział klasy I w roku szkolnym 2018/2019 (klasy maksymalnie 25-osobowe)

 • Fotografia artystyczna (grupa 1)
 • Projektowanie graficzne (grupa 2)

Specjalizacje prowadzone będą w ramach jednego oddziału klasy I.  Przedmioty rozszerzone: historia sztuki i matematyka. Języki obce: angielski, włoski lub francuski lub niemiecki.

Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych im. M. Kopernika

Dane teleadresowe:
adres: ul. Rybnicka 5, 44-240 Żory   
telefon: 32 43 42 944 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona internetowa: www.zsbi.pl i www.facebook.com/zsbizory  

Najlepsza szkoła techniczna w Żorach, według miesięcznika „Perspektywy”. W rankingu z 2017 r. „Budowlanka” otrzymała „Srebrną Tarczę”. Została sklasyfikowana na 23. miejscu na Śląsku. Co roku uczniowie zostają laureatami i finalistami Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Zdawalność egzaminów maturalnych oraz egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie jest powyżej średniej krajowej. Szkoła zapewnia uczniom nowoczesną, zmodernizowaną w 2018 r. bazę edukacyjno-techniczną. Kompleksowo wyposażone, certyfikowane pracownie zawodowe cechuje wysoki standard jakości i bezpieczeństwa.

Doświadczenie zawodowe i umiejętności językowe uczniowie zdobywają w trakcie praktyk i staży zagranicznych. Finansowane ze środków unijnych działania potwierdzone są certyfikatami międzynarodowymi oraz dokumentem „Europass Mobilność”.

Szkoła realizuje projekty: „Kariera i kompetencje”, „Profi-Szkoła”, „FRSE- Inwestuj w siebie, inwestuj w przyszłość”. Współpracuje z instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami: „Lindner”, Politechnika Śląska w Gliwicach, Żorska Izba Gospodarcza ŻoRiG.

Szkoła podejmuje nowe kierunki rozwoju, kreowane przez potrzeby rynku pracy. W związku z tym został stworzony nowy zawód: technik robót wykończeniowych w budownictwie.

Planowane oddziały klasy I w roku szkolnym 2018/2019:

 • Technik robót wykończeniowych w budownictwie NOWOŚĆ - uczniowie zdobywają umiejętności w zakresie: wykonywanie robót tynkarskich, okładzinowych, podłogowych, malarskich i tapeciarskich. Współpraca z firmą „Lindner” gwarantuje certyfikowane szkolenia praktyczne i praktyki zawodowe. Firma ta oferuje absolwentom pracę na budowach w Polsce i za granicą.
 • Technik budownictwa - uczniowie tworzą części składowe projektów budowlanych (rysunek architektoniczny i konstrukcyjny; sporządzają dokumentację kosztorysową i przetargową). Wykonują roboty zbrojarskie, tynkarskie, murarskie. Współpracują z firmami budowlanymi w regionie. Biorą udział w certyfikowanych szkoleniach praktycznych i praktykach zawodowych.
 • Technik elektryk - uczniowie projektują, konstruują, montują, utrzymują w ruchu urządzenia elektryczne oraz systemy zasilane energią elektryczną. Do szkoły zgłaszają się regionalni pracodawcy poszukujący absolwentów. Zapewniają im doskonałe warunki pracy. Zdobyte w szkole uprawnienia umożliwiają prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
 • Technik geodeta - klasy współpracują z Wydziałem Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uczniowie cyklicznie uczestniczą w zajęciach i wykładach, obsługują nowoczesne przyrządy geodezyjne oraz wykonują pomiary w terenie przez cały rok, sporządzają mapy i plany geodezyjne.
 • Technik grafiki i poligrafii cyfrowej – uczniowie zdobywają umiejętności dzięki bogatej bazie technicznej. Pracownie wyposażone są w tablety graficzne niezbędne w tworzeniu projektów wektorowych, wysokiej jakości monitory, maszyny i urządzenia do profesjonalnego druku oraz obróbki zdjęć np. ploter, drukarki, skanery, aparat fotograficzny ze statywem. Przewidziane są szkolenia w zakresie: druku 3D, animacji 3D oraz zajęcia artystyczne dla informatyków i grafików - Art For IT.
 • Technik informatyk - uczniowie montują podzespoły komputerowe, konfigurują systemy operacyjne Windows, Linux i Windows Serwer. Tworzą strony internetowe z wykorzystaniem HTML, CSS, JS, PHP i SQL. Konfigurują i obsługują urządzenia sieciowe, uczestniczą w wycieczkach branżowych do firmy GOODRAM, i wykładach na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
 • Technik mechatronik - nowy sprzęt gwarantuje uczniom zdobywanie umiejętności programowania sterowników, modelowania w programie AutoCAD, obsługę drukarek 3D. Dydaktyczna obrabiarka CNC stanowi nowatorskie rozwiązanie, umożliwiające uczniom kształcenie i przygotowanie się do przyszłej pracy w zawodzie. Przewidziane są dodatkowe szkolenia w zakresie obsługi CNC i „Inżynierii projektowania 2D i 3D”.
 • Technik pojazdów samochodowych - uczniowie będą rozwijać umiejętności praktyczne w nowowybudowanej hali diagnostyki pojazdów samochodowych.  Zaplanowano  szkolenia, finansowane w ramach środków unijnych -Zawansowane regulacje geometrii zawieszenia pojazdów samochodowych, w tym m.in. tuning samochodu”, „Inżynieria projektowania komputerowego 2D i 3D”.

Przewidywane rozszerzenia od drugiego roku nauki obejmują przedmioty: matematyka, fizyka, informatyka i geografia. Wiodącym językiem obcym jest język angielski, który udoskonalany jest podczas dodatkowych, zawodowych lekcji języka. Drugi język do wyboru to  francuski i niemiecki.

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach

Dane teleadresowe
adres: Powstańców 6, 44-240 Żory   
telefon: 32 43 42 933 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   
strona internetowa: www.1lo.zory.pl

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach

To nowoczesna szkoła z 95-letnią historią i wyjątkową atmosferą położona w centrum miasta i otwarta na młodych ludzi z pasją -tacy uczniowie będą się tu czuli wyjątkowo. Wyróżnia się innowacyjnością w zakresie kształcenia językowego oraz nowatorskich metod nauczania. W ogólnopolskim rankingu „Perspektyw” ze względu na wyniki matur i osiągnięcia liceum wielokrotnie uzyskało tytuł Brązowej Szkoły, a w 2016 roku Srebrnej Szkoły, znajdując się wśród 40 najlepszych liceów w województwie śląskim. Szkoła dysponuje nowoczesnymi pomocami i sprzętami (biofeedback, sita), wykorzystywanymi przez wykwalifikowana kadrę pedagogiczną (terapeuci, psycholog, rewalidatorzy, neurologopeda). Szkoła realizuje międzynarodowe programy i projekty edukacyjne, w tym wymiany międzynarodowe.

Planowane oddziały klasy I w roku szkolnym 2018/2019

 • Dwujęzyczna politechniczna, akademicka: przedmioty rozszerzone: matematyka, informatyka; fizyka lub geografia; przedmioty nauczane dwujęzycznie: geografia, fizyka, matematyka stosowana; dodatkowy przedmiot: matematyka stosowana (program autorski); języki obce: angielski oraz do wyboru: niemiecki, włoski, francuski lub hiszpański.
 • Politechniczna: przedmioty rozszerzone: matematyka, fizyka, informatyka; dodatkowy przedmiot: matematyka stosowana (program autorski); języki obce: angielski oraz do wyboru: niemiecki, włoski, francuski lub hiszpański.
 • Prawniczo - dziennikarska: przedmioty rozszerzone: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie; dodatkowe przedmioty: logika, edukacja prawna lub zajęcia dziennikarskie; języki obce: angielski oraz do wyboru: niemiecki, włoski, francuski lub hiszpański.
 • Dwujęzyczna medyczna: przedmioty rozszerzone: biologia, chemia, matematyka; przedmioty nauczane dwujęzycznie: matematyka, biologia w medycynie, geografia; języki obce: angielski oraz do wyboru: niemiecki, włoski, francuski lub hiszpański.
 • Przyrodnicza, eksperymentalna: przedmioty rozszerzone: biologia, chemia,
  język angielski; dodatkowy przedmiot: metoda eksperymentu naukowego
  w przedmiotach przyrodniczych; języki obce: angielski oraz niemiecki, włoski, francuski lub hiszpański
 • Mistrzostwa sportowego – koszykówka chłopców: przedmioty rozszerzone: matematyka, język angielski, biologia; języki obce: angielski oraz niemiecki

Technikum nr 4

Technikum nr 4 jest nowopowstałą placówką na żorskim rynku edukacyjnym. Szkoła funkcjonuje w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach. Nastawione jest na wysokospecjalistyczne kierunki, które są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i konkretnych pracodawców. Uczniowie technikum korzystają z bogatej bazy zespołu szkół, instytucji środowiska lokalnego  i pracodawców. W ramach współpracy z Żorską Izbą Gospodarczą najlepsi uczniowie będą uczestniczyli w zagranicznych stażach zawodowych we Włoszech, Niemczech i na Węgrzech.

Planowane oddziały klasy I w roku szkolnym 2018/2019

 • Technik gazownictwa (klasa patronacka) – jedyna w województwie śląskim!

Kwalifikacje zawodowe:
- organizacja robót związanych z budową i eksploatacją sieci gazowych,
- organizacja robót związanych z montażem i eksploatacją instalacji gazowych,
Praktyki zawodowe: Polska Spółka Gazownicza. Spółka z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Zabrzu
Języki obce: angielski oraz do wyboru niemiecki lub hiszpański

Jedyna w województwie śląskim i jedna z kilku w Polsce klasa patronacka Polskiej Spółki Gazowniczej. Zapewnia opiekę merytoryczną specjalistów w zakresie gazownictwa, praktyki zawodowe oraz wsparcie Narodowego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Gazu. W szkole powstanie pracownia sieci gazowych, sfinansowana przez Polską Spółkę Gazownictwa. Oddział w Zabrzu oraz Urząd Miasta w Żorach.

 • Technik realizacji nagrań i nagłośnień - jedna z trzech w województwie śląskim, jedyna w Subregionie Zachodnim

Kwalifikacje zawodowe:
- realizacja nagrań
- realizacja nagłośnień
Praktyki zawodowe: Miejski Ośrodek Kultury, kino „Na Starówce”, „Radio Żory”, Estrada Rybnicka
Języki obce: angielski oraz do wyboru niemiecki lub hiszpański
Współpraca: Państwowa Szkoła Muzyczna w Żorach. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Estrada Rybnicka, Uniwersytet Śląski w Katowicach

 • Technik analityk

Kwalifikacje zawodowe:
- przygotowanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych
- wykonywanie badań analitycznych
Praktyki zawodowe: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żorach
Języki obce: angielski oraz do wyboru niemiecki lub hiszpański
Współpraca: Urząd Miasta w Żorach, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Immuniq. Spółka SA. Żory.

 Oferta edukacyjna Żory

Najnowsze:

Muzyka country wypełni Twinpigs!

Przed nami 7 edycja Twinpigs Country Festival, czyli największej impreza z muzyką country w całym regionie! Każdego roku festiwal organizowany przez Amerykański Park Rozrywki Twinpigs przyciąga tłumy fanów oraz największe muzyczne gwiazdy tego gatunku.

Ostrzeżenie przed burzami z gradem – 19 czerwca 2019 r.

Biuro Prognoz Meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że dziś w Żorach mogą wystąpić burze z gradem.

Tour de Pologne ponownie przejedzie przez Żory! Zostań wolontariuszem i pomóż w organizacji wyścigu

Czołowi kolarze świata już po raz kolejny będą ścigali się ulicami Żor! Nasze miasto znalazło się na trasie 76. Tour de Pologne. Najważniejsza kolarska impreza w naszym kraju, podczas której zawodnicy pokonają ponad 1000 km, odbędzie się od 3 do 9 sierpnia.

Startuje nowy sezon na „Śmieszku”! Czas na relaks nad wodą

Koniec roku szkolnego oznacza rozpoczęcie sezonu letniego na „Śmieszku”! Już od 20 czerwca będzie można korzystać z oferty kąpieliska oraz wypożyczalni sprzętu pływającego, prowadzonych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Ewa Swoboda z nowym rekordem Polski U23

Ewa Swoboda świetnie spisała się podczas rozgrywanego na Stadionie Śląskim w Chorzowie Memoriale Janusza Kusocińskiego. Żorzanka pokazała wysoką formę i ustanowiła nowy rekord Polski do lat 23!

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.