Uchwalono budżet miasta na 2018 rok

Podczas grudniowej sesji Rady Miasta Żory radni uchwalili budżet na 2018 rok. Zaplanowano wiele ciekawych inwestycji oraz rekordowe dla Żor dochody wynoszące aż 371 832 525 zł!

Projekt budżetu miasta Żory na 2018 roku został sporządzony przez Prezydenta Miasta Żory, a następnie radni wchodzący w skład Rady Miasta zapoznali się z nim szczegółowo podczas prac komisji, gdzie mogli wnosić swoje uwagi i spostrzeżenia. Warto podkreślić, że uwzględniono wszystkie propozycje zmian w budżecie wniesione przez radnych, co świadczy o zgodniej współpracy pomiędzy Radą Miasta a Prezydentem Miasta.

Co ważne, przyszłoroczny budżet ponownie będzie zrównoważony. Dochody  miasta wyniosą 371 832 525 zł, na taka sama kwotę oszacowano także wydatki. Planowane dochody bieżące gminy wyniosą 296 007 474 zł, a wydatki 281 851 336 mln zł, co pozwoli na osiągnięcie nadwyżki operacyjnej w wysokości aż 14 mln zł.

Wśród przyszłorocznych wydatków najwięcej środków przeznaczonych zostanie na działy: oświata, rodzina (w tym program Rodzina 500+) oraz gospodarka komunalna. W budżecie miasta zaplanowano wiele inwestycji, które z pewnością ucieszą mieszkańców Żor. Na infrastrukturę drogową przeznaczono 14,8 mln zł, z czego 3 mln zł to wydatki związane z budową Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna, a dokładnie połączenie jej rybnickiego odcinka z obwodnicą Żor. Modernizacji doczekają się też m.in. następujące ulice: al. Otto Sterna, Owocowa, Strażacka, Mikołowska i Szoszowska. Na bieżąco, według potrzeb będę też remontowane inne ulice. Miasto ponownie zadba także o bezpieczeństwo mieszkańców przez rozbudowę monitoringu.

Wśród znaczących inwestycji wymienić należy budowę szkoły w dzielnicy Rogoźna. Na ten cel w budżecie zabezpieczono 3,7 mln zł. W przyszłym roku rozpocznie się też budowa stadionu lekkoatletycznego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie przy ZS nr 6. Warto przypomnieć, że na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 3,5 mln zł. Kontynuowany będzie także projekt pn. „Ekologiczne Żory - poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej”, w ramach którego prowadzona jest termomodernizacja 8 placówek edukacyjnych w naszym mieście. Przypomnijmy, że na ten cel miasto pozyskało aż 7 100 050 zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

W planie inwestycyjnym na 2018 rok znalazł się projekt  pn. „Kolej przedsiębiorczości - rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach - etap I (PKP)”. Na ten cel w budżecie miasta zapisano 355 500 zł, które będą wkładem własnym miasta na inwestycję, której realizacja planowana jest  z wykorzystaniem środków unijnych. Z kolei na drugi etap tego przedsięwzięcia, obejmujący modernizację budynku dawnego młyna elektrycznego i przystosowanie jego pomieszczeń na cele społeczno-kulturalne zabezpieczono 480 000 zł. Także w tym przypadku miasto stara się o pozyskanie środków zewnętrznych.

Dążąc do poprawy jakości powietrza w naszym regionie przeznaczono 648 000 zł na modernizację źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

Ponad 3 miliony złotych zabezpieczono na projekt „Mobilni Żorzanie - systemowe rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej”, w ramach którego  zaplanowano budowę centrum przesiadkowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Męczenników Oświęcimskich. Centrum przesiadkowe integrować będzie transport autobusowy, rowerowy i samochodowy. Miasto stara się o ponad 5,5 mln zł dofinansowania na ten projekt ze środków Unii Europejskiej.

Planując budżet nie zapomniano też o rekreacji. Milion złotych zabezpieczono na zagospodarowania kąpieliska „Śmieszek”, a aż 4 miliony złotych na budowę tężni w Parku Cegielnia. W budżecie znalazł się także projekt budowy hali tenisowej, na który zabezpieczono 1,5 mln zł.

- Kształt budżetu to w dużej mierze zasługa naszej konsekwentnej, wieloletniej polityki. Nasze miasto było bardzo biedne i zaniedbane, a teraz jesteśmy już średnim miastem i mam nadzieję, że wkrótce będziemy jednym z najbogatszych. Nasze możliwości rosną, dlatego możemy w coraz większym stopniu spełniać oczekiwania mieszkańców. Służą temu nie tylko działania inwestycyjne, ale i realizowane programy – powiedział podczas sesji budżetowej Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Wizualizacja tężni w Parku Cegielnia

Wizualizacja tężni w Parku Cegielnia

Najnowsze:

Ulica Szeroka będzie zamknięta

To ważna informacja dla kierowców. Od poniedziałku, 27 maja od godz. 6:00 będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu na ul. Szerokiej w Żorach (Śródmieście).

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu i burzami – 23 maja 2019 r.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy ostrzega, że na terenie województwa śląskiego mogą wystąpić burze z intensywnymi opadami deszczu.

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu i burzami – 22 maja 2019 r.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy ostrzega, że na terenie województwa śląskiego mogą wystąpić intensywne opady deszczu z burzami.

Przeżyjmy to jeszcze raz - 317. Święto Ogniowe na filmie!

W tym roku już po raz 317. obchodziliśmy w Żorach unikatowe Święto Ogniowe! To niezwykła tradycja związana z historią naszego miasta, której geneza sięga tragicznego w skutkach pożaru Żor z 11 maja 1702 roku. Jak wyglądały tegoroczne obchody? Zobaczcie sami.

Posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji

Omówienie i wstępne rozpatrzenie wniosku dotyczącego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi będzie głównym tematem posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Żory.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.