Nowe inwestycje upiększają miasto!

Żory ciągle rozwijają się i zmieniają, by zgodnie z wytyczoną Strategią Rozwoju Miasta stawać się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia. Także w kończącym się 2017 roku w naszym mieście nie brakowało mniejszych i większych inwestycji służących mieszkańcom.

Jednym z celów, które stawia sobie miasto jest zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju młodym mieszkańcom. Do tego potrzebne są nowoczesne i dobrze wyposażone przedszkola i szkoły. Od września w Żorach zapewniono miejsca w przedszkolach wszystkim dzieciom w wieku od 3 lat. W tym celu stworzono cztery dodatkowe oddziały. Powstały one w przedszkolach nr: 4, 6, 9 i 17. Najważniejszą tegoroczną inwestycją miasta w zapewnienie dzieciom komfortowych warunków do edukacji była bez wątpienia budowa nowej siedziby Przedszkola nr 4 w dzielnicy Kleszczówka. Nowoczesny budynek 5-oddzialowego przedszkola powstał przy Szkole Podstawowej nr 1. Nowa cześć została połączona z istniejącym budynkiem. Przedszkole jest jednokondygnacyjne, a wyróżnia je niezwykła elewacja oraz tzw. „zielony dach” z tarasem, na którym będą odbywały się zajęcia na świeżym powietrzu. Budynek został także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się w nim 5 sal przedszkolnych, z których każda przeznaczona jest dla 25 dzieci oraz kuchnia wraz z zapleczem, a także jadalnia. Dzięki tej inwestycji opiekę zapewnioną ma dodatkowa grupa, licząca 25 dzieci w wieku 3 i 4 lat. W sumie w przedszkolu w dzielnicy Kleszczówka w komfortowych  warunkach może bawić się i uczyć aż 125 dzieci. Projekt pn. „Zwiększenie dostępności do placówek wychowania przedszkolnego poprzez budowę przedszkola w Dzielnicy Kleszczówka w Żorach” został dofinansowany w kwocie 2 440 809,34 zł ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość tej inwestycji to 5 237 300,64 zł.

W tym roku rozpoczęła się też realizacji kolejnego projektu dofinansowanego ze środków unijnych. W ramach projektu pn. „Ekologiczne Żory – poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej” aż osiem placówek edukacyjnych z naszego miasta już niedługo zmieni się nie do poznania, przechodząc kompleksową termomodernizację. W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzona zostanie modernizacja energetyczna 8 obiektów użyteczności publicznej, zlokalizowanych na terenie Żor. Są wśród nich: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 przy ul. Wysokiej, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 przy ul. Strażackiej, Zespół Szkół Ogólnokształcących przy ul. Powstańców 6, Zespół Szkół nr 8 przy ul. Osińskiej, Zespół Szkół nr 6 na os. Pawlikowskiego, Szkoła Podstawowa nr 17 na os. Powstańców Śląskich, Przedszkole nr 13 na os. Księcia Władysława oraz Szkoła Podstawowa nr 15 przy ul. Bankowej. Zakres inwestycji został dostosowany do charakterystyki każdego z obiektów i potrzeb określonych dzięki przeprowadzeniu audytów energetycznych. Realizacja projektu pozwoli na stworzenie bezpiecznych i przyjaznych mieszkańcom przestrzeni publicznych. Ściany wszystkich budynków zostaną docieplone, a następnie każdy z nich zyska nowoczesny i atrakcyjny wygląd dzięki nowym elewacjom zewnętrznym. W poszczególnych placówkach wykonany zostanie także szereg dodatkowych prac, wpływających na ich funkcjonalność, takich jak m.in. wymiana okien i drzwi, docieplenia dachów, remonty kominów, wymiana rynien, remont okratowań, czy schodów wraz z balustradami. Rezultatem inwestycji będzie przede wszystkim redukcja ubytków ciepła, która pozwoli na oszczędności w zakresie kosztów energii elektrycznej oraz cieplnej. Ponadto, w wyniku przeprowadzonego projektu poprawione zostaną warunki pracy w budynkach i poprawi się ich estetyka. Całkowita wartość inwestycji, której realizacji będzie kontynuowana w 2018 roku to aż 8 353 000 zł, z czego 7 100 050 zł to wysokość dofinansowania z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Dbając o rozwój młodzieży władze miasta tworzą bazę, dzięki której młodzi ludzie mogą rozwijać swoje sportowe talenty. Jedną z takich inwestycji była budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół nr 3 na os. Sikorskiego. Z zewnątrz hala przyciąga wzrok nowoczesną stylistyką, a w środku stworzono doskonałe warunki do uprawiania sportu. Hala ma 25 metrów szerokości oraz 45 metrów długości i  można w niej zagrać w piłkę ręczną, siatkówkę oraz koszykówkę. Nowoczesna i bardzo funkcjonalna hala sportowa kosztowała w sumie 2 180 000 zł. Została ona dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF)  w ramach Programu Rozwoju Inwestycji Sportowych. Wysokość dofinansowania wyniosła 545 000 zł.

Wśród ciekawych tegorocznych inwestycji związanych z edukacją warto także wymienić otwarcie nowoczesnej pracowni gastronomicznej oraz stołówki w Zespole Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty. Pomieszczenia te służą nie tylko do przygotowywania posiłków dla uczniów, ale będą są doskonałym miejscem  praktyki dla młodzieży uczącej się zawodu kucharza.

Miasto dba także o osoby potrzebujące wsparcia. W marcu 2017 roku zakończyła się niezwykle ważna inwestycja, jaką była budowa nowego skrzydła Hospicjum im. Jana Pawła II.  Dzięki stworzeniu nowej części z oddziałem opieki paliatywnej żorska placówka może otoczyć opieką 30 chorych. Inwestycję sfinansowano z budżetu miasta. W ramach rozbudowy w hospicjum powstało osiem nowoczesnych sal z 15 łóżkami. Dobudowano także magazyn, pomieszczenie socjalne i rozdzielnię leków. Prace trwały zaledwie kilka miesięcy, a ich całkowity koszt  wyniósł około 920 tysięcy złotych. Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” działa od 2003 roku, na co dzień niosąc bezpłatną pomoc osobom zmagającym się z  chorobami nowotworowymi. Do tej pory dzięki działaniom stowarzyszenia i funkcjonowaniu hospicjum udało się pomóc już ponad 1600 pacjentom.

Nowego blasku nabrała także Aleja Otto Sterna na osiedlu Sikorskiego. W 2017 roku przeprowadzono kolejny etap inwestycji, w ramach której ten popularny wśród mieszkańców deptak zmienił się w idealne miejsce na spacer, rolki lub przejażdżkę rowerem. Inwestycja rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy wykonano pierwszą część prac. Teraz zmodernizowano odcinek o długości 220 metrów, na którym położona została nowa nawierzchnia z kostki brukowej z wydzieloną ścieżką rowerową. Na deptaku pojawiło się także 9 ładnych, a jednocześnie funkcjonalnych ławek, 6 koszy na śmieci oraz 14 stojaków rowerowych. Dzięki temu w naszym mieście powstała kolejna przestrzeń sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi. Przypomnijmy, że tuż obok deptaka znajduje się siłownia pod chmurką oraz street workout park.

Przez cały czas władze miasta prowadzą intensywne prace zmierzające do uratowanie cennego zabytku jakim jest zespół parkowo-pałacowy w Baranowicach. Miasto stara się o pozyskanie dofinansowania, które pozwoli na przeprowadzenie kompleksowych działań, polegających na renowacji zabytkowego pałacu z XVII wieku wraz z zagospodarowaniem jego otoczenia i parku na cele związane z działalności kulturalną. W tym roku przeprowadzono prace związane z rekompozycją zieleni w parku przy pałacu w dzielnicy Baranowice. Pielęgnacja zieleni, prowadzona przez profesjonalną firmę objęła kilkaset drzew oraz liczne krzewy znajdujące się na terenie parku.

Przeprowadzono także inwestycje związane z przestrzeniami rekreacyjnymi w naszym mieście. Na przystani kajakowej na „Śmieszku” pojawił się nowy „pływający” pomost modułowy, służący osobom korzystającym ze sprzętu pływającego do wsiadania i wysiadania z niego. Wykonano też modernizację betonowej pochylni prowadzącej z hangaru przystani do wody. Ponadto odmalowano hangary i toalety, nawieziono ponad 300 ton nowego piasku na plażę i boiska oraz utwardzono pobocze na ul. Rybnej, umożliwiając wygodne parkowanie aż 50 samochodów osobowych. Ważnym przedsięwzięciem było też oczyszczenie rowu wzdłuż „Śmieszka” i 50-metrowego odcinka przed stawem oraz remont grobli i utwardzenie jej korony pomiędzy stawem, a rowem. W ten sposób powstało tam doskonałe miejsce do spacerów nad wodą. Nowości pojawiły się także w zielonym sercu miasta, czyli w Parku Cegielnia. W związku z wciąż rosnącą popularnością gry w pétanque powstał nowy bulodrom, dzięki któremu możliwe jest teraz prowadzenie rozgrywek jednocześnie na sześciu torach. Latem mieszkańcy odwiedzający park mogą schłodzić się dzięki nowym kurtynom wodnym. Samo dojście do niego zostało zaś ułatwione dzięki budowie nowych schodów od strony ul. Wodzisławskiej. Miłośników czworonogów z pewnością ucieszyło powstanie specjalnego wybiegu dla psów. To wygrodzony teren zielony o powierzchni 1250 m2, na którym psy mogą biegać bez smyczy i bawić na przygotowanych specjalnie dla nich przeszkodach. Urządzenia zabawowe dla czworonogów udostępniła bezpłatnie firma Dogpark.pl. Znalazły się wśród nich specjalne podesty, slalom, koło do skoków, a nawet huśtawka. Wybieg wyposażono też w tzw. „psi pakiet”, składającym się z kosza, woreczków i rękawiczek służących do sprzątanie po swoim zwierzaku.

Nie zapomniano także o infrastrukturze drogowej. Najważniejszym przedsięwzięciem była budowa nowej drogi usprawniającej dojazd do przedsiębiorstw działających na Polu Osiny Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.   Wychodząc naprzeciw potrzebom inwestorów oraz pracowników nowych zakładów władze miasta zdecydowały o wybudowaniu nowego odcinka drogi, łączącego Aleję Armii Krajowej z  Aleją Jana Pawła II. W tym roku wybudowano około 400-metrowy odcinek, a cała droga została oznakowana i oddana do użytku. Co ważne miasto nie zapomniało o pieszych i wzdłuż całego odcinka wybudowano chodnik.

Przez cały rok remontowano wiele miejskich dróg. Warto wśród nich wymienić chociażby ul. Rybną i Wodną, czyli dojazd do popularnego „Śmieszka”, czy ul. Hańcówka. Wiele osób z pewnością ucieszyła także likwidacja nieczynnego przejazdu kolejowego na Obwodnicy Północnej Żor.

Trwa jedna z największych w ostatnich latach inwestycji miasta, czyli budowa mieszkań czynszowych w ramach programu „Z przyszłością w Żorach”. W ramach realizowanej przez Zakłady Techniki Komunalnej Sp. z o.o. inwestycji na osiedlu Pawlikowskiego powstanie w sumie sześć bloków, w których stworzonych zostanie około 420 mieszkań przeznaczonych na wynajem. Obecnie wykonywany jest stan surowy budynków nr 4, 5, 6 zespołu budynków wielorodzinnych wraz z zagospodarowaniem i infrastrukturą zewnętrzną. Ogłoszono też przetarg, który wyłoni wykonawcę stanu surowego budynków nr 1, 2 i 3, będących kolejną częścią inwestycji, wraz z zagospodarowaniem i infrastrukturą zewnętrzną.

- Szansą na kolejne duże inwestycje w mieście jest dla nas otwarcie nowej puli środków z Unii Europejskiej. Zgłosiliśmy do konkursów wiele ciekawych projektów, które mogą pozytywnie zmienić nasze miasto. Wierzymy, że wiele z nich już wkrótce uda się zrealizować – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Przedszkole Kleszczówka

Najnowsze:

Koncertowo uczcimy 200. urodziny Stanisława Moniuszki

Stanisław Moniuszko był wybitnym kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem, autorem 268 pieśni, a także wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. W tym roku, dokładnie 5 maja, obchodzimy 200. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach, we współpracy z Urzędem Miasta i Miejskim Ośrodkiem Kultury przygotował wyjątkowe, muzyczne atrakcje.

Podwórko Talentów NIVEA w Żorach? Wszystko zależy od głosów mieszkańców!

Już po raz 5. NIVEA buduje wyjątkowe Podwórka Talentów w całej Polsce. Nowoczesny plac zabaw może powstać także w Żorach, w sąsiedztwie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Jednak by tak się stało, potrzebne są głosy naszych mieszkańców!

Posiedzenia komisji Rady Miasta – kwiecień 2019 r.

W najbliższych dniach radni wchodzący w skład komisji branżowych Rady Miasta Żory spotkają się na posiedzeniach, by omówić sprawy ważne dla funkcjonowania naszego miasta. Prezentujemy harmonogram prac komisji.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w przedszkolu na Kleszczówce

Przedszkole nr 4 w żorskiej dzielnicy Kleszczówka zostało wielokrotnie docenione przez ekspertów w różnych rankingach i uznawane jest za przykład wzorcowego wykorzystania środków z Unii Europejskiej. Dlatego placówka została włączona w inicjatywę pn. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”.

Świętujemy 15 lat Polski w Unii Europejskiej

To jedna w najważniejszych dat w historii III Rzeczypospolitej Polskiej – 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Z okazji 15 rocznicy tego wydarzenia w całym kraju odbędzie się wiele imprez i uroczystości. Podobnie będzie także w Żorach.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.